Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego

Strona główna » Aktualności » Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego

wielkość tekstu:A | A | A

6 sierpnia A.D. 2017 odbyła się na wzgórzu zamkowym "Obrona zamku olsztyńskiego - Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego".

Obronę rozpoczęła barwna parada z zamku do kościoła p.w. Jana Chrzciciela w Olsztynie. Zespół "Pipers and Drums" zadbał o oprawę muzyczną przemarszu, na czele rekonstruktorzy  i "szlachta", Małopolska Zgraja Sarmacka, Bombardierzy z Krakowa, Korpus Artylerii Najemnej z Rybnika z mobilnym działem (w trakcie przemarszu wystrzeliwali na vivat publiczności, licznie zebranej wzdłuż trasy przemarszu)  sokolnicy z  Wadowic, Warchoły i Pijanice oraz na swych pięknych rumakach dwie Chorągwie Husarii z Mazowsza i Białegostoku.

Popołudniowy turniej rozpoczął się przedstawieniem grup, po którym pokazy konne rozpoczęła 16-letnia Kinga Augustyniak z Mazowieckiej Chorągwi Husarskiej. Na koniu Friko wykonała ona układ w rytm muzyki, rumak pokazał także swoje umiejętności aktorskie.

Kolejnym punktem programu były pokazy szermiercze i turniej o szablę, rozpoczęła się zacięta walka rekonstruktorów o nagrody ufundowane przez Starostę Częstochowskiego.

Rywalizację w turnieju o szablę wygrał Adam Krzepkowski, a łuczniczym Krzysztof "Tatar" Skąpiński. Szablę zwycięzcy wręczył Starosta Powiatu  Częstochowskiego, Krzysztof Smela, Przewodniczący Zarządu Wspólnoty Gruntowej, Włodzimierz Nabiałek i Członek Zarządu WG, Bernadetta Niemczyk.

Podczas całego turnieju dzieci baraszkowały w dmuchanym placu zabaw, uczestniczyły  w zajęciach z czerpania papieru, poznawały tajniki życia obozowego ale największe emocje wśród maluszków wzbudzały armaty. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy Pana Marka Jargiło, który w swoim warsztacie hutniczym tworzył przepiękne dzieła sztuki użytkowej ze szkła. Kram ze szkłem historycznym, który prowadziła cała rodzina pana Marka także się cieszył dużym powodzeniem. Wyroby ręcznie wykonywane - biżuteria, maskotki, ozdoby i trąbki z naturalnego rogu oraz wikliny cieszyły się dużym powodzeniem. Nie zabrakło także pysznej gastronomii - pajda chleba ze smalczykiem i ogórkiem oraz swojskie pierogi. Wodociągi Częstochowskie częstowały publiczność wodą z sokiem z saturatora.

Pokazy Artylerii w wykonaniu Korpusu z Rybnika rozpoczęła kanonada wystrzałów z malutkiej i olbrzymiej armaty, ale wbrew wielkości głośniej wystrzeliła mniejsza z nich co wzbudziło aplauz publiczności.

Po artylerii na pole wyruszyła Chorągiew Husarska Koronna Stefana Brodnickiego z Białegostoku pod dowództwem Rotmistrza Dariusza Woroszyło, który dodatkowo w ciekawy sposób prowadził cały turniej w Olsztynie. Młodzi husarze popisywali się zręcznością, celnością cięć (na arbuzach) oraz piękną jazdą na koniach arabskich.

Po koniach znów odezwały się armaty a po nich weszli na plac pokazowy sokolnicy z Wadowic i grupa Parwa Aramis. Latające pupile obu grup zachwycały upierzeniem i wzbudzały śmiech swoja małością lub potęgą (sowy) lub podziw wdziękiem i bystrym okiem (sokoły). Sokolnicy w ciekawy sposób przedstawiali zwyczaje swoich ptaków.

 Punktem kulminacyjnym turnieju była rekonstrukcja bitwy z 1587 roku. W rolę obrońców zamku wcieliły się dwie chorągwie husarskie: Białostocka i Mazowiecka oraz Bombardierzy z Krakowa z Warchołami i Pijanicami oraz Krzepkowskimi. Natomiast w rolę atakujących (wojsk Maksymiliana Habsburga) wcieliła się Małopolska Zgraja Sarmacka i Korpus Artylerii Najemnej.

Pierwsze strzały padły ze strony austriackiej, Polacy odpowiedzieli z murów zamku, ostrzał trwał, z zamku na pole bitwy przy brawach publiczności schodzili nasi wspaniali obrońcy. Habsburg widząc że traci przewagę porywa syna Kaspra Karlińskiego (dowódcy zamku) i usadawia go na armacie. Kacper nie wahając się ani minuty oddaje strzał w kierunku armaty z okrzykiem "pierwej byłem Polakiem niż ojcem", tym samym przeciągnął szalę zwycięstwa na stronę Polaków, Maksymilian się wycofuje. Bitwa kończy się salwą armatnią na Vivat.

Organizatorzy (Wspólnota Gruntowa Olsztyn i XVII w. Grupy Rekonstrukcyjne)  dziękują sponsorom: Alex-Pol, Bar Skałka, Basteja, Spichlerz, Stodoła Krzycha, Iskender  Kebab, Pizzeria Pod Zamkiem, Jurajski Olsztyn, Zajazd u Hermanów, Kuźnia Smaku, Szałas, Przystanek, Gorzałka & Zagrycha, Wodociągi Częstochowskie. Za wsparcie medyczne: Przychodni Zamkowej AMICUS  i bezpieczeństwa:  PSP Częstochowa i OSP Olsztyn oraz Policji. Patronom: Gminie Olsztyn i Starostwu Powiatowemu w Częstochowie. Za wsparcie medialne: Radio Maxxx 102,6 FM i Dziennik Zachodni.

Zapraszamy ma kolejną edycję turnieju 12 sierpnia 2018 roku.


tekst: Joanna Szydłowska
zdjęcia: Marcelina Woźnicka, Paulina Bartkowiak

fot. Marcelina Woźnickafot. Marcelina Woźnickafot. Marcelina Woźnickafot. Marcelina Woźnickafot. Marcelina Woźnickafot. Marcelina Woźnickafot. Marcelina Woźnickafot. Marcelina Woźnickafot. Marcelina Woźnickafot. Marcelina Woźnickafot. Marcelina Woźnickafot. Marcelina Woźnickafot. Marcelina Woźnickafot. Marcelina Woźnicka

poprzednia strona|1|2|3|4|5| z   5następny|ostatnia

czytano: 1784 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

W kościele olsztyńskim znajduje się niezwykły obraz, na którym, jak głosi legenda, Anioł odbił własne oblicze słynące z nieziemskiej urody.dalej

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie
Ogloszenia
  • link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018