hamburger

100 TYS. ZŁ NA LIKWIDACJĘ KOPCIUCHÓW

1 października 2021

28 września Rada Gminy Olsztyn zdecydowała o zwiększeniu kwoty dotacji dla mieszkańców do wymiany systemów grzewczych o kolejne 20 tys. zł. W sumie w 2021 r. wydamy na likwidację kopciuchów 100 tys. zł.

To już ostatnie chwile, by wymienić stary piec. Od stycznia 2022 roku na terenie województwa śląskiego użytkowanie bezklasowych kotłów, tzw. kopciuchów będzie zabronione. Zobowiązuje do tego tzw. uchwała antysmogowa przyjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego.

UCHWAŁA ANTYSMOGOWA

Uchwała antysmogowa (nr V/36/1/2017) to obowiązująca od 1 września 2017 roku regulacja prawna, która na terenie całego województwa śląskiego określa ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Dotyczy wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe. Do końca 2021 roku należy zlikwidować piece, które są użytkowane powyżej 10 lat lub nie posiadają tzw. tabliczki znamionowej (oznaczenia, które mówi o ekologicznej i energetycznej sprawności kotła). Stary piec na węgiel należy wymienić na nowy, co najmniej 5 klasy, albo zastosować inne źródło ciepła, takie jak: gaz, pompa ciepła, fotowoltaika itp.
Kto nie zastosuje ograniczeń, nakazów lub zakazów uchwały antysmogowej, podlega karze grzywny od 500 do 5.000 zł. Mandat będzie mógł być nałożony wielokrotnie, dopóki piec nie będzie spełniał obowiązujących norm.
Na wymianę pozostało już niewiele czasu – trzeba to zrobić do 31 grudnia 2021 roku!

DOTACJA NA WYMIANĘ PIECA

Program Czyste Powietrze
Program rządowy skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy wymieniają stare źródła ciepła na ekologiczne, termomodernizują budynek, wymieniają stolarkę okienną i drzwiową lub instalują odnawialne źródła energii.
Dotacje dla mieszkańców gminy Olsztyn udzielane są za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Katowicach. Punkt przyjmowania wniosków – Częstochowa, ul. Jana III Sobieskiego 7 (punkt czynny w dni robocze w godzinach od 9:00 do 14:00). W zależności od rodzaju inwestycji możliwe jest dofinansowanie w formie dotacji lub pożyczki.

Dotacja z gminy
Mieszkańcy gminy Olsztyn mogą ubiegać się o dopłaty na zakup ekologicznych źródeł ciepła także w Urzędzie Gminy Olsztyn. Od 2017 roku z budżetu gminy przyznano prawie 300 tys. zł dofinansowania kosztów inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych. Dzięki temu właściciele prawie 150 nieruchomości wymienili stare piece na nowoczesne ekologiczne. W tym roku przeznaczymy 100 tys. zł na dopłaty do likwidacji kopciuchów. Dotacja do zakupu ekologicznego źródła ciepła wynosi 2 tys. zł. Szczegółowe informacje: Referat Ochrony Środowiska, tel. 34 328 50 77 w. 24.

MONITORING POWIETRZA

Sensory Airly
Airly to największa i najgęstsza na świecie globalna sieć monitorowania jakości powietrza. Czujniki jakości powietrza zamontowane są w sześciu lokalizacjach w gminie Olsztyn – na budynkach: Urzędu Gminy Olsztyn, strażnic w Przymiłowicach i Biskupicach oraz szkół: w Turowie, Zrębicach, Kusiętach. Każdy może w czasie rzeczywistym sprawdzać jakość powietrza w swoim otoczeniu – na stronie internetowej https://airly.org/map/pl/ lub w bezpłatnej aplikacji Airly.

Eko słupki
EkoSłupki na bieżąco informują mieszkańców i turystów, jakim powietrzem oddychają. Co godzinę dokonują pomiaru zanieczyszczeń powietrza i za pomocą koloru światła sygnalizują jakość powietrza. Szczegółowe wyniki pomiarów dokonywanych przez wybrane urządzenie każdy może odczytać za pomocą aplikacji mobilnej EkoSłupek.
EkoSłupki znajdują w trzech lokalizacjach w Olsztynie: na Rynku, obok szkoły oraz obok przychodni zdrowia przy ul. Żwirki i Wigury.

DZIAŁANIA GMINY
• W sezonie grzewczym przeprowadzamy kontrole przy udziale policji, czym właściciele gospodarstw domowych palą w piecach.
• Jesienią wykorzystamy drony antysmogowe do przeprowadzenia pomiarów spalin wydobywających się z kominów. Drony określają poziom zanieczyszczenia powietrza i lokalizują trucicieli.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2