hamburger

NIE ŻYJE ANDRZEJ KALININ

9 czerwca 2021

aNDRZEJ kALININ POTRET
Z ogromnym żalem informujemy, że 7 czerwca w wieku 88 lat zmarł Andrzej Kalinin, znany pisarz i felietonista, wieloletni mieszkaniec Gminy Olsztyn.

Andrzej Kalinin był członkiem PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Był autorem wielu książek w tym „…I Bóg o nas zapomniał”, za która otrzymał prestiżową Nagrodę Literacką Czesława Miłosza. Książka została zaliczona do kanonu lektur szkolnych. Andrzej Kalinin publikował m.in. w paryskiej „Kulturze”. Przez wiele lat organizował i prowadził w częstochowskim ratuszu spotkania z wybitnymi postaciami ze świata kultury i nauki. Pisał felietony literackie.

Andrzej Kalinin urodził się 25 listopada 1933 r. w Jędrzejowie, od wielu lat mieszkał w Kusiętach. Był bardzo zaangażowany w życie gminy. Współpracował z zespołem KGW w Kusiętach, chętnie spotykał się z uczniami lokalnych szkół na licznych pogadankach. W 2009 roku za swoje zasługi dla gminy w dziedzinie oświaty, kultury i sztuki został wyróżniony przez wójta, statuetką „Olsztyńskiego Anioła Stróża”. Andrzej Kalinin był laureatem licznych ogólnopolskich nagród i odznaczeń – m.in. prezydent RP odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi, otrzymał medal „Gloria Artis”, a Sejmik Województwa Śląskiego przyznał mu Nagrodę im. Karola Miarki w dziedzinie kultury.

Andrzej Kalinin zostanie pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Częstochowie. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się w sobotę 12 czerwca o godz. 14.00 w cmentarnej kaplicy przy ul. Radomskiej 117.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia. Odejście Andrzeja Kalinina to wielka strata dla gminy i dla całego kraju.

Fot. źródło: http://andrzej-kalinin.cze.pl/

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2