Modlitwa za przodków Ziemi Olsztyńskiej

Strona główna » Aktualności » Modlitwa za przodków Ziemi Olsztyńskiej

wielkość tekstu:A | A | A

W niedzielę, 5 listopada 2017 r., w piątą rocznicę pochówku szczątków przodków Olsztynian, przy zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym odbyła się modlitwa i złożenie kwiatów.
 
Uroczystość poprzedziła Msza święta w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie.

Modlitwie przy zbiorowym grobie na cmentarzu parafialnym, przewodniczył ks. prałat Ryszard Grzesik, proboszcz Parafii Olsztyn przy udziale wikariusza Pawła Wróbla i organisty Rafała Kumora.
W uroczystości uczestniczyli: wójt Gminy Olsztyn, Tomasz Kucharski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie, Mariola Matysek oraz radna Rady Gminy Olsztyn, Grażyna Elmanowska.

Pochówek szczątków odbył się 14 października 2012 r. Cmentarz, z którego ekshumowano szczątki znajdował się przy drewnianym kościele, co potwierdza znalezienie części fundamentów świątyni z przełomu XVII i XVIII w. Kościół spłonął w 1719 r.,  a  jego odbudowa trwała do 1729 r. Wówczas zdecydowano o przeniesieniu cmentarza w inne miejsce.
Wykopane szczątki pochodzą z XV - XVIII wieku. Archeolodzy wydobyli je w 2012 r. z dawnego cmentarza przy ul. Zamkowej podczas rewitalizacji rynku w Olsztynie.

Na nagrobnej płycie widnieje napis:

„W tym miejscu zostały złożone szczątki przodków Ziemi Olsztyńskiej pochodzące z okresu od XV do XVIII, wydobyte przy ul. Zamkowej w Olsztynie w trakcie rewitalizacji rynku w 2012 r.
Z miejsca, w którym warstwowo umieszczono 656 grobów, ekshumowano około 700 szczątków ludzkich w tym 280 należących do dzieci.
Niech to miejsce skłoni nas do refleksji nad przemijaniem i wyzwoli potrzebę modlitwy w intencji tutaj spoczywających.
Fundatorzy: Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie i Gmina Olsztyn.”

czytano: 672 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

W czasach międzywojennych w Jaskini Towarnej, zwanej także Jaskinią Niedźwiedzią, znaleziono szczątki niedźwiedzi jaskiniowych i ślady pobytu ludzi ze ...dalej

Jaskinia Towarna
Ogloszenia
  • link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018