Narodowe Święto Niepodległości

Strona główna » Aktualności » Narodowe Święto Niepodległości

wielkość tekstu:A | A | A

Narodowe Święto Niepodległości to dzień, w którym szczególnie myślimy o własnej Ojczyźnie i własnym miejscu przynależności do niej. Wspominamy daty burzliwych wydarzeń historycznych, oglądamy zdjęcia, cenimy chwile spokoju, radości oraz .....wolności.

Z tej okazji dnia 12 listopada 2017 roku w kościele p.w św. Jana Chrzciciela w Olsztynie odbył się koncert w wykonaniu Chóru mieszanego "Sonata" z Kalet pod dyrygenturą Iwony Skop, chóru którego repertuar jest bardzo szeroki, a wykonywane utwory pochodzą z rozmaitych gatunków muzycznych: od utworów starych mistrzów po muzykę współczesną zarówno świecką jak i sakralną.

Podczas niedzielnego koncertu wysłuchaliśmy repertuaru patriotyczno – religijnego przeplatanego słowem mówionym. Występ chóru dostarczył nam wielu wzruszeń oraz był  bodźcem głębokiej refleksji. Chór wystąpił na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Koncert odbył się pod patronatem Wójta Gminy Olsztyn Tomasza Kucharskiego i ks. Prałata Ryszarda Grzesika. Wsparcia finansowego udzielił Bank Spółdzielczy w Poczesnej z Prezesem Leszkiem Klimkiem  i Radna Powiatu Częstochowskiego Joanna Alina Haładyn.

Po koncercie odbyło się spotkanie gości z naszym chórem parafialnym, który służy śpiewem podczas różnych uroczystości kościelnych i gminnych. Wójt Gminy, Tomasz Kucharski i Przewodniczący Rady Gminy Olsztyn, Zbigniew Banaszak dziękując za współpracę obdarowali chórzystki i organistę, Rafała Kumora pamiątkowym historycznym Albumem pt. "Jurajska gmina Olsztyn".

- W podziękowaniu za udział w naszym życiu społecznym  i publicznym, za Waszą rolę integracyjną i estetyczną, religijną i za to, że jesteście i uświetniacie nasze uroczystości i spotkania. – dziękował Tomasz Kucharski.

- „Zebrać do skrzyni ze skarbami i ocalić od zapomnienia: zdjęcia, dowody, pamiątki, przedłużyć im życie, nadać znamiona nieśmiertelności ludziom i miejscom jakimi byli, były - takie bardzo ambitne zadania postawili sobie autorzy tego albumu. Sami Państwo oceńcie, na ile się to udało… 

Moje myśli związane z tym albumem są takie: My tu jesteśmy po Was…: doceniamy, pielęgnujemy i także tworzymy, na miarę potrzeb i możliwości epoki. Wasz ślad jednak jest dla nas szczególnie cenny. Byliście tu przed nami i chcemy o tym opowiedzieć, utrwalić ten czas na kartach, żeby nie uległ zapomnieniu i zatarciu. Szczęśliwie działamy w kontekście pokojowej teraźniejszości, o czym Wy nie zawsze mogliście powiedzieć.

Tylko właściwa synteza życiowego przemijania z budowaniem pozwoli obiektywnie spojrzeć na historię i przyszłość naszej małej Ojczyzny. Poza tym refleksyjnym i filozoficznym wymiarem album stanowi doskonały podręcznik dla wszystkich osób zainteresowanych historią naszej pięknej gminy. Może też być genezą do szczegółowego podjęcia wielu tematów przewijających się na łamach publikacji: historycznych, turystycznych, a nawet gospodarczych.

Olsztyn z tylko dla siebie charakterystycznymi klimatami, krajobrazami i tym szczególnym zapachem sosnowego lasu to nasz świat. Zmieniający się, ciągle jednak taki, w którym się zakochujemy na zabój. W jego krajobrazach, nastrojach, kolorach, ludziach. Dzisiaj rewitalizowany i poddawany ciągłym remontom nabierający nowych barw… Dla nas najpiękniejszy, ale założę się, że z takim przekonaniem przyjeżdża tu i wyjeżdża także cała masa turystów. Olsztyn jest najpiękniejszy!”
-  Wójt Tomasz Kucharski, przytoczył swój wpis z Albumu Historycznego. 

Spotkanie było też okazją do wspólnego pośpiewania pieśni polskich i patriotycznych.

Mariola Matysek
fot. Aneta Knapik

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 1142 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Ruchomą szopkę olsztyńską Jan Wewiór rzeźbił przez 15 lat, ale dzieło to nadal nie jest w pełni ukończone, gdyż autor "Beltejemowa pod strzechą" ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018