Gmina Olsztyn w czołówce

Strona główna » Aktualności » Gmina Olsztyn w czołówce

wielkość tekstu:A | A | A

Po raz kolejny nasza gmina triumfuje w prestiżowym rankingu dziennika „Rzeczpospolita”, w kategorii „Europejski Samorząd”. Wśród samorządów pozyskujących najwięcej funduszy unijnych jesteśmy na 7. miejscu w kraju, 2. miejscu w województwie śląskim i 1. miejscu w powiecie częstochowskim.

Ranking opublikowała „Rzeczpospolita”  w miniony piątek, 24 listopada.

Gmina Olsztyn zdobyła 81,11 pkt (na 100 możliwych). Pod uwagę brano liczbę nowych projektów, wartość umów podpisanych w 2016 roku, w przeliczeniu na jedną osobę oraz wartość środków unijnych w budżecie, także w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Warto zaznaczyć, że gmina Olsztyn była bezkonkurencyjna wśród gmin wiejskich w skali  całego kraju, pod względem ilości nowych projektów (12) oraz kwoty środków unijnych w budżecie w przeliczeniu na osobę (10 525 zł). W tegorocznym rankingu największą wagę punktową kapituła przyznawała jednak za łączną wartość podpisanych umów. I tak po przeliczeniu wszystkich kryteriów gmina Olsztyn zajęła ostatecznie 7. miejsce w kraju, 2. w województwie śląskim. 

Ranking przygotowany był w dwóch etapach. W pierwszym wybrano miasta i gminy, które najlepiej  zarządzały swoimi finansami w latach 2012–2015 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały.

Do drugiego etapu zakwalifikowano 565 samorządów. W grupie tej znalazło się 65 miast na prawach powiatu, 250 gmin miejskich i miejsko- wiejskich oraz 250 gmin wiejskich.

W rankingu wykorzystano dane z Ministerstwa Finansów oraz z Ministerstwa Rozwoju. Zestawienie powstało na podstawie informacji o przychodach z funduszy UE oraz na podstawie wielkości przyznanego samorządom wsparcia unijnego z krajowych i regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020.


 

czytano: 437 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Parafia w Zrębicach istniała już w 1334 roku w spisach świętopietrza wymieniana jako Sdrzambicze (miejsce wytrzewione z krzaków i lasów). Według ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018