Międzygminny Przegląd Piosenki Ludowej

Strona główna » Aktualności » Międzygminny Przegląd Piosenki Ludowej

wielkość tekstu:A | A | A

W sobotę, 14 kwietnia 2018 roku królowała w Olsztynie piosenka ludowa, która jest jednym z najstarszych przejawów kultury duchowej oraz ma związek z życiem codziennym i religijnym. Przetrwała na wsi, ale w miastach nie traci na znaczeniu.

Tego dnia odbył się XV Międzygminny Przegląd Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich, Zespołów Ludowych i Folklorystycznych Gmin Dąbrowa Zielona, Janów, Mstów, Olsztyn i Przyrów. Od pierwszej edycji realizacji Przegląd organizowany jest pod honorowym patronatem wójtów wymienionych gmin: Marii Włodarczyk, Joanna Ścigaj, Tomasza Gęsiarza, Tomasza Kucharskiego, Roberta Nowaka. I tak razem pięć gmin trwa przez piętnaście lat kultywując tradycje ludowe oraz wspólne biesiadowanie. 
 
Gospodarzem tegorocznej edycji była Gmina Olsztyn, a jej organizacją zajął się Gminny Ośrodek Kultury i Rada Gminna Kół Gospodyń Wiejskich. 
 
Wystąpiło dziewięć zespołów: Olsztynianki, Dąbrowianki, Lipowianki, Zespół Folklorystyczny Janowianie, Lusławice, Mstowianki, Cyganeczki, Zalesianki i Przyrowianki, ukazując swój talent i kunszt wykonawczy. Wszystkie te zespoły działają na rzecz swojej gminy, biorą udział w uroczystościach gminnych, powiatowych i regionalnych zdobywając nagrody i wyróżnienia.
 
Tegoroczny Przegląd odbył się w roku obchodów 100-lecia Niepodległości Polski i był pięknym prezentem dla naszej Ojczyzny. Z przekazem słownym jak do tej niepodległości dochodziliśmy, jaką rolę odegrała polska wieś i jej działacze, wystąpił Ryszard „Sidor” Sidorkiewicz, poeta, który trzynastego maja obchodził będzie Jubileusz 40-lecia pracy twórczej.
 
Pośród rozmów i śmiechów panowała atmosfera doniosłości. Również dzięki obecności wszystkich Wójtów, Przewodniczących Rad Gmin, Dyrektorów Gminnych Ośrodków Kultury, Sołtysów, Radnych, Przedstawicieli różnych instytucji oraz Starosty Częstochowskiego Krzysztofa Smeli i Przewodniczącego Sejmiku Śląskiego Stanisława Gmitruka.
 
Witała i żegnała zebranych wraz z władzami samorządowymi Gminy Olsztyn kapela góralska „Jaworowe Skrzypce”. Uroczystość została zorganizowana w gościnnej restauracji Jurajski Olsztyn.
 
Do zobaczenia za rok w Przyrowie.
 
M. Matysek
foto M.Piecuch

poprzednia strona|1|2|3|4|5| z   5następny|ostatnia

czytano: 1122 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

W czasach międzywojennych w Jaskini Towarnej, zwanej także Jaskinią Niedźwiedzią, znaleziono szczątki niedźwiedzi jaskiniowych i ślady pobytu ludzi ze ...dalej

Jaskinia Towarna
Ogloszenia
  • link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018