Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego

Strona główna » Aktualności » Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego

wielkość tekstu:A | A | A

12 sierpnia A.D. 2018 odbyła się na wzgórzu zamkowym "Obrona zamku olsztyńskiego - Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego".

Obronę rozpoczęła barwna parada z zamku od kościoła p.w. Jana Chrzciciela w Olsztynie. Zespół "Pipers and Drums" zadbał o oprawę muzyczną przemarszu, na czele "szlachta" i wszystkie kolorowe grupy z Czech, Krakowa, Rybnika, Warszawy, Zamościa, Tenczynka Wadowic i paradę zamykała Chorągiew Husarska Konna Stefana Branickiego z Białegostoku.

Popołudniowe pokazy rozpoczęło przedstawienie grup, po którym rozpoczęła się zacięta walka rekonstruktorów o szablę ufundowaną przez Starostę Częstochowskiego. W roku 2018 zwyciężczynią turnieju została białogłowa Katarzyna Grzywa, nagrodę wręczył jej Starosta Częstochowski Krzysztof Smela w asyście Zarządu Wspólnoty Gruntowej.

Podczas całego turnieju dzieci baraszkowały w dmuchanym placu zabaw, uczestniczyły  w zajęciach z czerpania papieru,  poznawały tajniki życia pszczół, obozowego  i pokazy sokolników. Chorągiew Husarska Koronna Stefana Branickiego  walczyła z wrogiem tnąc  olbrzymie arbuzy i siekając  maleńkie patisony. Wspaniała husaria wzbudziła największy aplauz publiczności popisując się sprawnością koni i jeźdźców.

Sokolnicy dwukrotnie zapoznawali publiczność z możliwościami swoich ptaków. Wspaniałe sokoły, sowy i jastrzębie wzbudziły podziw szczególnie najmniejszych uczestników turnieju.

Punktem kulminacyjnym turnieju była rekonstrukcja bitwy z 1587 roku. W rolę obrońców zamku wcieliły się: chorągiew husarska z Białegostoku, Bombardierzy z Krakowa, Zamość i Małopolska Zgraja Sarmacka oraz  Korpus Artylerii Najemnej a w rolę wojsk Maksymiliana Habsburga wcielił się Houvard Regiment Morawa z Czech oraz Korpus Artylerii zamku Tenczyn.

Pod koniec pokazu odbył się  turniej łuczniczy, który wygrali dwaj rekonstruktorzy Tadeusz Majdura i Jerzy Wojtasik, otrzymując od Starosty Częstochowskiego Krzysztofa Smeli oraz Przewodniczącego WG Włodzimierza Nabiałka ozdobne kupony na ręcznie wykonane kołczany ( nagroda Starosty).

 Ostatnim punktem programu był pokaz dżygitówki w wykonaniu Chorągwi Husarskiej, nie dosyć, że jechali konno w różny sposób to jeszcze konni na swych barkach potrafili utrzymać dziewczynę. Brawa nie miały końca, młodzi husarze mają opanowaną w sposób doskonały jazdę konną.

Tekst: Joanna Szydłowska
zdjęcia: Żaneta Lupapoprzednia strona|1|2|3|4| z   4następny|ostatnia

czytano: 1354 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Według przekazów pod zamkiem istnieje rozległy system jaskiń i korytarzy wykutych w skale. Mówi się też o podziemnym tunelu łączącym olsztyńską ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018