Narodowe Czytanie 2018 za nami

Strona główna » Aktualności » Narodowe Czytanie 2018 za nami

wielkość tekstu:A | A | A

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania przypada na rok obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego myślami przewodnimi akcji są wolność i niepodległość.
 
W te założenia doskonale wpisuje się właśnie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, które zostało lekturą siódmej edycji akcji mającej na celu promocję największych polskich dzieł literackich czytanych w przestrzeni publicznej.
 
„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która prezentuje panoramiczny obraz państwa polskiego odradzającego się po latach niewoli. Jej autor, tak jak wszyscy Polacy, marzył o wolnej, dostatniej i sprawiedliwej Polsce.
 
Głównym bohaterem swojego utworu o młodej ojczyźnie pisarz uczynił człowieka równie młodego. W „Przedwiośniu”, Żeromski przedstawił również kreację matki, która jest synonimem opieki, uosobieniem troski. Matka Cezarego, Jadwiga to osoba oddana, kochająca, poświęcająca się dla syna. 
 
„Mama” to tytuł spektaklu, który zobaczyliśmy w ramach Narodowego Czytania inspirowany „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego w wykonaniu aktorów Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa z Zakopanego w składzie: Hanna Zbyryt, Katarzyna Ornatkiewicz, aranżacja muzyczna: Karolina Sałajczyk, oprawa artystyczna: Stanisław Rzankowski, scenariusz i reżyseria: Hanna Zbyryt. To był premierowy spektakl, który dostarczył zgromadzonej publiczności wyjątkowych i niezapomnianych wzruszeń. 
 
Ponadto fragmenty „Przedwiośnia” czytali: Wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski, Radna Powiatu Częstochowskiego Joanna Alina Haładyn, Przewodniczący Rady Gminy Olsztyn Zbigniew Banaszak, poetka Anna Jędryka, pisarz Ryszard „Sidor” Sidorkiewicz, emerytowany nauczyciel Anna Fedkowicz oraz Stacho „Brzezina” Kałkus.
Wszystkim uczestnikom spotkania serdeczne dziękujemy.
 
Spotkanie, które zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Olsztynie, odbyło się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie w scenerii wystawy obrazów artystów zrzeszonych w Częstochowskim Stowarzyszeniu Plastyków im. Jerzego Dudy - Gracza.

A.Nocuń
foto A. Jędras, M.Krzymiński
 

poprzednia strona|1|2|3| z   3następny|ostatnia

czytano: 958 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Najlepsze warunki do uprawiania Nordic Walking w gminie Olsztyn dają Sokole Góry. Pierwszy Jurajski Zjazd Miłośników Nordic Walking w Gminie Olsztyn ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018