Wieczornica SP w Olsztynie

Strona główna » Aktualności » Wieczornica SP w Olsztynie

wielkość tekstu:A | A | A

WIECZORNICA w Szkole Podstawowej w Olsztynie - „Drogi Polski do Niepodległości”

Uroczystość rozpoczęliśmy od przejścia z pochodniami na olsztyńskie Miejsce Straceń. Tam oddaliśmy hołd poległym i zamordowanym. Wysłuchaliśmy uczniów i nauczyciela historii, zapaliliśmy 100 zniczy układając flagę narodową oraz wysłuchaliśmy utworu na trąbce „Śpij kolego w ciemnym lesie”. W skupieniu wróciliśmy do szkoły.

Uroczystość przebiegła w podniosłej atmosferze, skłaniającej do refleksji nad losami kraju. Niezwykły nastrój udzielił się uczestnikom uroczystości podczas wspólnego oglądania programu i prezentujących się na scenie uczniów. W kulminacyjnym punkcie na scenie pojawiło się 60 uczniów. Wieczornica była niezwykle interesującą lekcją historii, spektaklem teatralnym połączonym z prezentacją multimedialną, która dostarczyła zebranym wielu wzruszeń. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały fakty historyczne i obrazy ukazane w prezentacji „Drogami do Niepodległej” z komentarzem nauczyciela historii, całość przeplatana recytacjami wierszy, fragmentami filmów, pieśniami patriotycznymi i legionowymi oraz tańcami Zespołu Muzycznego i Koła Regionalnego. Atmosferę uroczystości podkreślał świąteczny nastrój, dekoracja i stroje uczniów z narodowymi kotylionami .    

To niezwykłe patriotyczne wydarzenie było radosnym i pełnym pasji celebrowaniem niepodległości. Ilość uczniów, harcerzy, nauczycieli, gości oraz rodziców przerosła oczekiwania. Żywiołowe aranżacje patriotycznych piosenek oraz zaangażowanie wykonawców połączyło pokolenia i czasy oraz dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń i wzruszeń. Skłaniało też do zastanowienia nad tym, jakie znaczenie mają dziś dla nas takie pojęcia jak Ojczyzna, Wolność i Patriotyzm. 

                                                                        E.Kisiel

Już Starożytni mawiali: „Nie znać historii – to być dzieckiem przez całe życie”.                   

Zależy nam, aby poznawanie przeszłości stało się dla naszych uczniów pasją, bowiem historia pozwala lepiej zrozumieć współczesność i otaczający nas świat. Chcemy, aby uczniowie pamiętali o tych, którzy zginęli za wolność naszej Ojczyzny.                                             

Wieczornica była podsumowaniem działań podjętych przez uczniów i nauczycieli w 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości, prezentacją laureatów i uczniów wyróżnionych w konkursach organizowanych przez wielu nauczycieli naszej szkoły.                                                               

Dziękuję wszystkim Nauczycielom zaangażowanym w te działania. To dzięki ich pasji i ciężkiej pracy uczniowie poznają historię w nietuzinkowy sposób. Tak właśnie uczymy historii w naszej szkole. O polskości, ojczyźnie i wolności mówimy właśnie tak.                                                  

Szczególne podziękowania dla nauczycieli reżyserów i scenarzystów oraz odpowiedzialnych za artystyczne treści tej Wieczornicy -  A.Rebane-Jakubczyk, M.Bugaj, B.Mermer i M.Zielińskiego.                      

           Dyr. G.Bednarek.                                                          
                                                  

czytano: 409 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Parafia w Zrębicach istniała już w 1334 roku w spisach świętopietrza wymieniana jako Sdrzambicze (miejsce wytrzewione z krzaków i lasów). Według ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018