KGW Zrębice podtrzymuje tradycję darcia pierza

Strona główna » Aktualności » KGW Zrębice podtrzymuje tradycję darcia pierza

wielkość tekstu:A | A | A

Koła Gospodyń Wiejskich w Zrębicach zaprosiły uczniów ze Szkoły Podstawowej do wspólnego stołu aby powrócić do tradycji darcia pierza. Zabawie towarzyszyły  wesołe przyśpiewki, wspomnienia o wszystkim, co wydarzyło się we wsi.

Drąc pierze dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści, jak to było z pierzem i do czego służy. Dziś darcie pierza odchodzi w zapomnienie, a wspólne rozmowy i biesiadowanie  mieszkańcom wsi zastąpiły inne  atrakcje. Dlatego ważne jest podtrzymywanie tradycji i przekazywanie kolejnym pokoleniom. Przewodnicząca  Koła  Janina Ulrich wspomina, że dawniej jak była panna na wydaniu w domu to w posagu musiała dostać dwie pierzyny i cztery poduszki. Członkinie Koła ze zdartego pierza przygotowały poduszkę, którą otrzyma w prezencie pierwsze dziecko urodzone w styczniu 2019 roku w Zrębicach. Na zakończenie był także wyskubek – czyli poczęstunek towarzyszący darciu pierza. Warto poznawać i pielęgnować dawne zwyczaje i obrzędy bo to nasze kulturowe dziedzictwo. Nasza regionalna tożsamość nie może pójść w zapomnienie. Pomysłodawcą spotkania był Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

czytano: 342 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Według przekazów pod zamkiem istnieje rozległy system jaskiń i korytarzy wykutych w skale. Mówi się też o podziemnym tunelu łączącym olsztyńską ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018