Wykopaliska na Zamku w Olsztynie

Strona główna » Aktualności » Wykopaliska na Zamku w Olsztynie

wielkość tekstu:A | A | A

W lipcu 2018 roku przeprowadzono prace archeologiczne w Jaskini Zamkowej Dolnej w obrębie murów średniowiecznego Zamku w Olsztynie, w ramach prac konserwatorskich na zamku, finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.


Archeolodzy nie spodziewali się dużych odkryć myśląc, że po wcześniejszych badaniach nie zostało już wiele do odnalezienia. Wyniki okazały się zaskakujące! Na terenie ruin zamku odnaleziono kilkaset narzędzi krzemiennych, które około 40 tysięcy lat temu wykonali neandertalczycy.
Interesującym odkryciem stały się także pozostałości pieca dymarskiego do wytopu metalu, które znajdują się na środku głównej sali. Obecnie jest to bardzo rzadkie znalezisko i przyciąga uwagę specjalistów od późnego średniowiecza. W późniejszych czasach sala ta stała się zamkową spiżarnią.
"Okazało się, że jaskinia służyła nie tylko jako przyzamkowa, renesansowa spiżarnia. Wcześniej jako schronienie wykorzystywali ją neandertalczycy. Świadectwem świadczącym o ich pobycie są odkryte przez nas narzędzia: ponad 200" – mówi jeden z archeologów, dr Mikołaj Urbanowski, który kierował wykopaliskami z ramienia Fundacji Przyroda i Człowiek.
Dzięki odkryciom będzie można zrekonstruować wygląd wnętrza jaskini w okresie, kiedy wytapiano tam metal. Jest to znakomita wiadomość pod względem turystycznym – ponieważ planowane jest w przyszłości udostępnianie tej części zamku do zwiedzania dla turystów. Tak ciekawe odkrycia sprawiły, że planowana jest kontynuacja prac archeologicznych.


Źródło: przyrodaiczlowiek.pl

czytano: 661 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Niepowtarzalna sceneria zamkowego wzgórza i okolic Olsztyna służyła znakomitym reżyserom do kręcenia ujęć znanym filmów: Rękopis znaleziony w ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018