Inwestycje Gminy Olsztyn - budowy roku 2020

Strona główna » Aktualności » Inwestycje Gminy Olsztyn - budowy roku 2020

wielkość tekstu:A | A | A

Rozpoczynamy budowę przedszkola w Turowie, kończymy remonty przedszkolne w Biskupicach, budujemy i remontujemy drogi i chodniki, instalujemy też fotowoltaikę na szkołach i innych budynkach użyteczności publicznej.

W tym roku na inwestycje i remonty wydamy ponad 8 mln zł czyli ok. 20 proc. budżetu. Jednym z największych zadań będzie budowa dróg w Skrajnicy. Zadanie to będziemy realizować przy dofinansowaniu z krajowego Funduszu Dróg Samorządowych. Powstanie m.in. nawierzchnia ulicy Słonecznej, Szczytowej, Kosmicznej i Gwiezdnej. Koszt prac to 1,85 mln zł. Wcześniej Skrajnica zyskała kanalizację sanitarną i remont drogi Odrzykoń- Skrajnica – Olsztyn.


Inwestujemy w przedszkola
Ponieważ chcemy poprawić jakość i standard opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym, w tym roku kończymy adaptację części Szkoły Podstawowej w Biskupicach. Za kwotę ok. 900 tys. zł powstają tam m.in. dwie w pełni wyposażone sale zajęciowe z dedykowanymi toaletami i łazienkami dla dzieci oraz szatnia, hol i pomieszczenia gospodarcze. W ramach tej samej inwestycji oddamy też w tym roku nowy parking przed szkołą i plac zabaw dla dzieci przedszkolnych, który znajdzie się obok siłowni zewnętrznej i boiska ze sztuczną nawierzchnią.


Rozbudowa szkoły o pawilon przedszkolny ruszy także w tym roku w Turowie. Koszt łączny inwestycji, którą prowadzić będziemy przez dwa lata, to kwota ponad 1,73 mln zł. Tu liczymy na dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ok. 800 tys. zł.
Dodatkowe 222 tysiące zł zabezpieczyliśmy w budżetach szkół na bieżące prace niezbędne do wykonania w poszczególnych placówkach.


Remonty dróg
Gotowi jesteśmy także w tym roku do ogłoszenia przetargu na remont kapitalny dalszego ciągu ul. Południowej w Turowie. W ubiegłych latach wyremontowaliśmy zdewastowany odcinek od Przymiłowic do Turowa – ul. Rycerską i ul. Południową do skrzyżowania z drogą powiatową. W tym roku chcielibyśmy kontynuować prace w kierunku przejazdu kolejowego. Droga ta stanowi dojazd do Domu Pomocy Społecznej. Obsługuje także dwie duże firmy znajdujące się w Turowie o zasięgu pozaregionalnym.


W najbliższych dniach będziemy wybierać wykonawcę remontu kapitalnego ul. Kościelnej i Sosnowej w Zrębicach. Tuż po wymianie wodociągu droga zyska nawierzchnię z kostki brukowej oraz nowe oświetlenie. W Zrębicach jesteśmy też w trakcie przygotowania projektu remontu  kapitalnego ul. Orlich Gniazd. A do Marszałka Województwa Śląskiego złożyliśmy wniosek o dofinansowanie budowy ścieżki rowerowej przez całe Zrębice wzdłuż drogi powiatowej i Krasawę aż do Żarek o wartości kilku milionów złotych.


W tym roku zakończą się także prace przy budowie ul. Amonitowej w Olsztynie (równoległa do Zachodniej). Powstanie wykonane w kostce i masie asfaltowej włączenie do ul. Żwirki i Wigury i tłuczniowy ciąg dalszy drogi na południe. Inwestycja wymaga przekładki gazociągu i wpięcia do wodociągu, który znajduje się po przeciwnej stronie ulicy Żwirki i Wigury.
Wiosną zakończą się prace, które w zdecydowany sposób poprawią bezpieczeństwo i standard przemieszczania się ulicą Storczykową – od DK-46 w kierunku oczyszczalni  ścieków. Powstaje tam obecnie chodnik a droga zyska niebawem nową nakładkę z masy bitumicznej.


Na ten rok Rada Gminy uchwaliła także 400 tys. zł na kontynuacje budowy chodnika w Kusiętach. Na drugie tyle liczymy ze strony Starosty częstochowskiego.


– Projekt budowy chodnika w Kusiętach sfinansowaliśmy ze Starostwem Powiatowym pół na pół. W 2018 roku Gmina Olsztyn samodzielnie sfinansowała budowę jednego z etapów budowy chodnika od strażnicy w kierunku szkoły wraz z odwodnieniem. Ale ponieważ poprawiamy bezpieczeństwo przy drodze powiatowej, to razem z naszymi radnymi powiatowymi, radnymi gminnymi i panią Sołtys zabiegamy o dofinansowanie Starostwa – mówi Tomasz Kucharski. – I mamy już wstępne ustalenia, że te pieniądze będą.


Rada Gminy Olsztyn przeznaczyła również środki na dofinansowanie zakupu samochodu dla OSP Turów.

W tym roku powstanie także m.in. projekt przebudowy ul. Paderewskiego w Olsztynie wraz ze zmianą organizacji ruchu, tak aby samochody mogły jeździć tylko w kierunku od ul. Mstowskiej do ul. Kościelnej. Gotową mamy już natomiast dokumentację zmiany organizacji ruchu miejsca, gdzie łączą się ścieżki rowerowe wzdłuż ul. Kühna przy skrzyżowaniu z ul. Świętej Puszczy.


 – Ponieważ jest to droga powiatowa, liczymy tu na wsparcie Pana Starosty – mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn.
W tym roku wykonane będzie oświetlenie ul. Akacjowej w Turowie oraz ul. Norwida i łącznika ulicy Karlińskiego i Botanicznej w Olsztynie. Projektować będziemy oświetlenie ul. Szerokiej w Przymiłowicach oraz ul. ul. Karłowatej Sosny i ul. Urwistej.
W ramach prac remontowych chcemy poprawić jakość drogi nad lasem (prostopadłej do powiatowej) i drogi prowadzącej do Rezerwatu Przyrody Zielona Góra w Kusiętach.


W Biskupicach poprawimy jakość przedłużenia ulicy Chorońskiej. Pracujemy też nad własnościowym poszerzeniem ul.Szkolnej, aby rozpocząć projektowanie oświetlenia.
W Zrębicach projektować będziemy oświetlenie ul. Jurajskiej oraz uliczek na końcu Krasawy.


Prąd z paneli

Na produkcję energii ze słońca otrzymamy środki unijne za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Będzie to ok. 1 mln zł. Za tę kwotę instalować będziemy panele wytwarzające energię elektryczną na budynkach wszystkich szkół gminnych, hali sportowej przy ul. Zielonej, Przedszkolu w Olsztynie, przy ul. Napoleona oraz przy budynku Urzędy Gminy Olsztyn. – Zakładamy, że ograniczy to koszty energii elektrycznej o 80 procent – zapowiada Tomasz Kucharski.
Zaplanowaliśmy także zakup kilku nowych wiat przystankowych.


Gmina czeka także na dodatkowe środki wojewódzkie na fotowoltaikę dla budynków prywatnych. Nasz złożony razem z gminą Przyrów i Dąbrowa Zielona wniosek, który znalazł się w rankingu wojewódzkim na 13 miejscu ex aequo z pięcioma poprzednimi wnioskami (ta sama liczna punktów – 33.40), spełnił kryteria konkursu i uzyskał wymaganą liczbę punktów, ale zabrakło pieniędzy. Za naszym wnioskiem znajduje się jeszcze 80 wniosków!
 

czytano: 718 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Sokole Góry to największy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa nadana przez miejscową ludność pozwala ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018