Msza na Miejscu Straceń - zapraszamy

Strona główna » Aktualności » Msza na Miejscu Straceń - zapraszamy

wielkość tekstu:A | A | A

Za pozyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 90 tys. zł. oraz środki własne Gmina Olsztyn przeprowadziła prace remontowo – konserwacyjne na Miejscu Straceń w Olsztynie, przy drodze na Kusięta.


Ten wymowny cmentarz - pomnik zajmujący powierzchnię 0,6160 ha, to miejsce, w którym hitlerowcy zamordowali  prawie 2 tys. osób z Częstochowy i Radomska w latach 1940 – 1943.
Pozyskane środki uzupełnione wkładem własnym pozwoliły na wykonanie pierwszego etapu prac remontowych i naprawczych. Wyczyszczono i naprawiono bramę główną, mur, mogiły, groby oraz ławki znajdujące się na cmentarzu. Płaskorzeźby wykonane przez rzeźbiarza, Władysława Łydżbę zostały wyczyszczone chemicznie. Cały plac został odchwaszczony, wyczyszczony z kamieni, wymieniono także rabatki i naprawiono kostkę brukową. Zakupiono 10 nowych ławek, które posłużą turystom i osobom odwiedzającym cmentarz, jako miejsce odpoczynku. Koszt wszystkich prac wyniósł ponad 100 000 zł.


- Za środki pozyskane z MKiDN sfinansowaliśmy także projekt naprawy ogromnego monumentu, który znajduje się w południowo – zachodniej części cmentarza – mówi Tomasz Kucharski, wójt gminy Olsztyn – Niestety ulega od mocnej destrukcji i korozji wobec czego w najbliższym czasie konieczny będzie jego remont.


Cmentarz powstał w latach 1963-1965. W 18 zbiorowych mogiłach spoczywa 1968 ofiar hitlerowskiego terroru. Pomnik, który jest widoczny przy drodze Olsztyn-Kusięta, powstał w 1968 r. Jest to dzieło autorstwa Włodzimierza Ściegiennego. U jego podstawy widnieje wymowny napis „Bohaterom walk o wolność Ojczyzny, pomordowanym w latach 1939-1945”.  Od obelisku w głąb lasu prowadzi chodnik, aż do cmentarnej bramy wejściowej z napisem: „Cmentarz ofiar II wojny światowej”. W środku lasu, obok mogił rozstrzelanych znajdują się wykonane z piaskowca płaskorzeźby autorstwa Władysława Łydżby, które ustawiono w latach 80-tych.  Przedstawiają rozstrzeliwanych, cierpiących ludzi, złamanych przemocą i terrorem. Wyżłobione na bokach piaskowca podłużnie ryflowane rowki powstały jakby od zabójczych kul z broni maszynowej. Miejsce to wymagało gruntownego remontu, by mogło służyć kolejnym pokoleniem, jako lekcja historii.


- Serdecznie zapraszamy do udziału w tradycyjnej mszy świętej za osoby pomordowane w tym miejscu podczas II wojny światowej, w 75. rocznicę Procesu Szesnastu w Moskwie.  Msza odprawiona zostanie w niedzielę, 14 czerwca o godz. 15.00 – informuje Tomasz Kucharski.
 

czytano: 326 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

W czasach międzywojennych w Jaskini Towarnej, zwanej także Jaskinią Niedźwiedzią, znaleziono szczątki niedźwiedzi jaskiniowych i ślady pobytu ludzi ze ...dalej

Jaskinia Towarna
Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018