hamburger

Balansujące rzeźby Jerzego Kędziory

Rzeźby balansujące J. Kędziory

Balansujące rzeźby częstochowskiego artysty, Jerzego Kędziory prezentowane są w wielu miejscach w kraju i za granicą. W Olsztynie można podziwiać cztery z nich: „W nieskończoność”, „Gimnastyczka z szarfą”, „Przytulia Olsztyńska”, „Pojedynek”.

Jedna z rzeźb, umieszczonych na Rynku w Olsztynie to „W nieskończoność”. Według artysty definiuje ona rzeźby balansujące, które będąc w ciągłym ruchu, niestrudzenie wychylają się od plusowej do minusowej krańcowości. Druga – „Gimnastyczka z szarfą” jest jedną z ciekawszych rzeźb z serii „Gimnastycy”. Z kolei balansujące dzieło przy ul. Zamkowej to „Przytulia Olsztyńska”. Przedstawia kobietę tkającą nowy jurajski obraz. Kolejną z rzeźb można oglądać w parku przy zabytkowym Spichlerzu. „Pojedynek” to dwupostaciowa kompozycja z cyklu zatytułowanego „Groteska transformacji”.

Jerzy „Jotka” Kędziora – urodzony w 1947 r. w Częstochowie – rzeźbiarz, malarz, projektant. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Od początku swojej drogi twórczej Jerzy Kędziora interesował się sztuką kinetyczną i eksperymentami rzeźbiarskimi. W latach 90. rozpoczął prace nad rzeźbami balansującymi, w których na pozór ciężkie i statyczne formy stały się ulotnymi przedstawieniami. Dzięki tym unikalnym pracom artysta stał się rozpoznawalny na świecie.
Rzeźby Jerzego Kędziory były eksponowane na prestiżowych wystawach, m.in. w Miami, Palm Beach, Abu Dhabi, Dubaju, Londynie, Berlinie, Lourdes, Wenecji czy Madrycie. Artysta jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2