hamburger

BUDOWANIE W ROKU 2021

29 grudnia 2020

Mapka z zaznaczoną drogą

Rada Gminy Olsztyn jednogłośnie uchwaliła budżet na rok 2021. Jest bardzo ambitny – na inwestycje i remonty przeznaczyliśmy prawie 12 mln złotych, czyli ponad 21 procent budżetu.
Będziemy budować prawie 1,5 – kilometrową ulicę Południową z chodnikami i rozbudowywać szkołę w Turowie o nowy pawilon przedszkolny o powierzchni 425,5 mkw.

Pomoc z Unii i krajowego FDS
W pierwszym przypadku skorzystamy z dofinansowania z krajowego Funduszu Dróg Samorządowych – 850 tys. zł, w drugim ze środków unijnych Regionalnych Inwestycji Terytorialnych – 800 tys. zł. I będziemy kontynuować prace rozpoczęte dwa lata temu, gdy wyremontowaliśmy połączenie od Przymiłowic do Turowa. Teraz sięgniemy dalej na południe, powyżej ulicy Olsztyńskiej, obok firm Wosana i Alex-Pol w kierunku Domu Pomocy Społecznej, za tory PKP do samych pól.
Południowa w pierwszym odcinku jest mocno zniszczona technicznie, a za przejazdem kolejowym wąska, zupełnie doraźnie wykonana przed wieloma laty i pełna wykrotów. Teraz zyska chodnik i normatywną szerokość – 5 m.
Inwestycja, mimo że kosztorys inwestorski przewidywał wydatek na poziomie 3 mln zł, po przetargu będzie nas kosztować 1,78 mln zł. Nowe przedszkole natomiast – 1,58 mln zł. Plac budowy został przekazany w dniu 17 grudnia firmie budowlanej, która wygrała przetarg. Ponieważ termin jest bardzo krótki, bo umowa przewiduje zakończenie prac do sierpnia 2021 r., roboty ruszają w najbliższych dniach.

Chodnik w Kusiętach
Pierwsze dwa etapy budowy chodnika w Kusiętach przy drodze powiatowej od remizy OSP za Szkołę Podstawową Gmina sfinansowała samodzielnie (700 tys. zł) w roku 2018. Obecnie, razem z powiatem częstochowskim, zaplanowaliśmy środki na kontynuację budowy chodnika z odwodnieniem w Kusiętach. Prace ruszyły z kopyta. Łącznie będą kosztować 1,66 mln zł. Sfinansujemy je wspólnie z Powiatem częstochowskim po połowie.
Gmina w tym roku zapłaci fakturę za poziomie 400 tys. zł., a w przyszłym roku 433 tys. zł. Wczesną jesienią chodnik, odwodnienie i wjazdy na posesje mają być gotowe. – Tej inwestycji nie sposób przecenić, bo walnie przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa – mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn. – Zabiegaliśmy o nią wspólnie z radnymi Rady Gminy Olsztyn, Radnymi Powiatowymi i panią Sołtys.

Rowerem przez Gminę Olsztyn
Rok 2021 będzie stał także pod znakiem intensywnych przygotowań do rozpoczęcia budowy trasy rowerowej przez całe Zrębice i Krasawę aż do Jaroszowa w gminie Żarki. Zadanie to gmina Olsztyn – lider przedsięwzięcia, za środki unijne w wysokości 85 proc., realizować będzie dzięki wygraniu konkursu wojewódzkiego, w którym startowaliśmy razem z Miastem i Gminą Żarki. Prace ruszą z końcem przyszłego roku, po ich zaprojektowaniu i uzgodnieniach z odpowiednimi służbami.

Będzie jaśniej
W I kwartale przyszłego roku zabłyśnie nowe oświetlenie na ul. Asnyka, Norwida, Urwistej w Olsztynie oraz na znajdujących się obok stawach „Borowe”. Oświetlać będziemy także „ciemny” dotąd łącznik ul. Botanicznej i Karlińskiego. Nowe lampy staną także na ul. Akacjowej w Turowie i mamy nadzieję, że również na ul. Szerokiej w Przymiłowicach, gdzie obecnie kończymy projekt. Dużym wyzwaniem dla nas będzie montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej administrowanych przez Urząd Gminy Olsztyn: dla budynku Urzędu Gminy, wszystkich szkół podstawowych, hali sportowej w Olsztynie i Przedszkola w Olsztynie.

W budżecie zaplanowaliśmy także budowę ulicy Orlich Gniazd w Zrębicach. Zyska chodniki, nową nakładkę asfaltową i odwodnienie. Planujemy też oświetlić i utwardzić uliczki na końcu Krasawy – obecnie uzgadniamy projekty.

Bierzemy się też za prace zmierzające do zagospodarowania otoczenia Jeziorka Krasowego: obecnie prowadzimy wykupy gruntów i będziemy chcieli zrealizować wstępne prace porządkowe i inwestycyjne za środki pochodzące z Urzędu Marszałkowskiego Województwa śląskiego oraz wkład własny.

Pracujemy też nad finansowaniem, zamykającej Olsztyn od północy, budową ul. Słowackiego – łącznika między końcówką ul. Asnyka a ul. Mstowską – oraz ulicą Miłosza prostopadle łączącą tę nową drogę z ul. Norwida. Projekt przewiduje chodniki, drogę rowerową, nakładkę asfaltową i odwodnienie.

Bezpieczniej w Olsztynie i Biskupicach
W 2021 roku zbudować chcemy oświetloną już ul. Cichą w Olsztynie oraz ulicę Paderewskiego, gdzie obecnie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego wymienia wodociąg. Na ul. Paderewskiego – zgodnie z oczekiwaniami lokalnej społeczności – dla poprawy bezpieczeństwa wprowadzimy nową organizację ruchu: będzie można tylko i wyłącznie wjeżdżać od ul. Mstowskiej w kierunku Kościelnej.
W przyszłym roku dla poprawy bezpieczeństwa planujemy też zlecić kolejne zmiany w organizacji ruchu.
– W uzgodnieniu ze Starostą częstochowskim zaprojektujemy nowe przejście dla pieszych pod szkołą podstawową w Olsztynie oraz prewencyjne ograniczenia prędkości na tranzytowej drodze powiatowej przez Biskupice. Jesteśmy w tym zakresie na razie po wstępnych ustaleniach – mówi Tomasz Kucharski.

Droga pod zamek
Obecnie intensywnie pracujemy nad budową drogi na zapleczu Urzędu Gminy w kierunku ruin zamku i parkingu za Urzędem Gminy, z którego mogliby korzystać mieszkańcy i turyści. Stało się to możliwe po ogłoszeniu, że Gmina Olsztyn otrzyma 640 tys. zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przewidujemy, że inwestycja zgodna z uchwalonym w minionych latach planem miejscowym, będzie kosztowała ok. 1 mln zł. Aby mogła dojść do skutku, Gmina przez ostatnich pięć lat prowadziła prace przygotowawcze, między innymi związane z regulacjami własnościowymi terenu, uzgodnieniami z sąsiadami oraz uchwaliła wspomniany plan miejscowy.

Trasa widokowa
W roku 2021 projektować będziemy także nowe oświetlenia uliczne i drogi. W planach mamy m.in. remont kapitalny ulicy Widokowej w Bukownie. Projektować będziemy także niezwykle atrakcyjną „widokowo” drogę łączącą Olsztyn ze Skrajnicą. W niedalekiej przyszłości chcielibyśmy dzięki tej inwestycji ułatwić dojazd do pól oraz przekierować tamtędy część ruchu rowerowego na Olsztyn.
Przyszły rok to także intensywne przygotowania i rozpoczęcie budowy zbiornika retencyjnego na wody opadowe z dróg w Olsztynie, który znajdzie się poniżej ul. Miłosza. Obecnie jest to teren zalewowy, ale po dużych opadach woda zagraża powstającym w okolicy domom. – Mijający rok z dużą ilością wiosennych opadów pokazał nam, że nie możemy czekać z tą inwestycją. Mamy coraz więcej zabudowanych terenów, z których odprowadzamy wodę, w tym z drogi krajowej – mówi Tomasz Kucharski.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2