hamburger

CARITAS DLA DZIECI W OLSZTYNIE

24 stycznia 2023

ludzie na otwarciu sali
Dzisiaj z udziałem Wiaczesława Wojnarowśkyja, konsula generalnego Ukrainy w Krakowie, odbyło się oficjalne otwarcie i poświęcenie Centrum Rehabilitacji i Wsparcia Psychospołecznego im. Jana Pawła II zbudowane przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Ośrodek powstał w Olsztynie przy ul. Mstowskiej i docelowo będzie pomagał dzieciom i młodzieży z problemami. A teraz służy jako placówka opiekuńczo-wychowawcza dla prawie setki ukraińskich dzieci, które na początku marca ubiegłego roku znalazły schronienie i opiekę w Archidiecezjalnym Centrum Duchowości „Święta Puszcza”.

– Za sprawą abp Wacława Depo podjęliśmy to wyzwanie i razem z pięcioma opiekunami, którzy przyjechali z dziećmi oraz wolontariuszami w naszym ośrodku przy pomocy ludzi dobrej woli podjęliśmy się w marcu ubiegłego roku opieki nad prawie setką ukraińskich dzieci – mówi ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Częstochowa.
Dotąd zajęcie szkolne odbywały się tam, gdzie dzieci mieszkały, czyli na terenie ośrodka rekolekcyjnego „Święta Puszcza”. Od dzisiaj dzieci mają nowy obiekt i nowe klasy.
Uroczystość otwarcia ośrodka rozpoczął hymn narodowy Ukrainy i program artystyczny w wykonaniu dzieci ubranych w ukraińskie stroje ludowe.

Gospodarzem uroczystości był ks. Marek Bator. W uroczystym otwarciu ośrodka udział wzięli m.in.: ks. abp Wacław Depo, Szymon Giżyński, poseł na Sejm RP i wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poseł na Sejm RP, Lidię Burzyńską reprezentowała Karolina Dominik-Kościańska, Przemysław Ligenza, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krzysztof Smela, Starosta Częstochowski i Tomasz Kucharski, Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn.

– To wydarzenie, którego nie tylko w skali Olsztyna, ale także w skali całego kraju nie sposób przecenić: dzięki Caritasowi swój drugi dom znalazła tu prawie setka ukraińskich dzieciaków! Teraz – w nowym obiekcie – będą miały dobre i godne warunki do nauki. Brawa dla ks. Marka, także za bardzo krótki czas, w którym udało się obiekt oddać do użytku – mówi Tomasz Kucharski, burmistrz miasta i gminy Olsztyn.

Wśród gości obecnie byli: Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski, ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, Svetlana Zaitseva-Velykodna, prezes Związku Polaków w Ukrainie im. A. Mickiewicza, Ojciec Roman, paulin, Szymon Czyszek, Przedstawiciel Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba w Polsce, Mariola Matysek, Członek Stowarzyszenia „LOS”.
Ks. Marek Bator wyraził szczególne podziękowanie skierowane do osób, które wspierały budowę ośrodka: Józefa Bekusa (Zakład Instalacji Sanitarnych), Tadeusza Korzekwy (Zakład Usług Projektowo-Budowlanych), Eugeniusza Ziętala (Vitroszlif). KK TS

Fot. T. Sieniawski

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2