hamburger

Działamy na drogach

16 listopada 2020

asfalt

Na dobre rozpoczęły się roboty budowlane na drogach lokalnych. Wyłoniona w przetargu firma RAFALIN realizuje w tej chwili prace w różnych częściach gminy:

– w Zrębicach powstaje ul. Leśna – droga dojazdowa do gruntów rolnych o nawierzchni asfaltowej, długości 880 m i szerokości 4,5 m, dofinansowana z marszałkowskiego funduszu FOGR (Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych),
– w Kusiętach drogi lokalne otrzymają nowe nawierzchnie:
tzw. „Czarna Droga” – powstanie odcinek z nawierzchni bitumicznej od drogi powiatowej do wiaduktu nad torami PKP o długości 260 m i z kruszywa 150 m w kierunku stawu oraz tzw. droga „Przy lesie” – powstaje 360 m nawierzchni z kruszywa, szerokość obu dróg po remoncie – 4 m (wcześniej gmina przekształciła teren dojazdowy w planie miejscowym w drogę i nabyła ją od Lasów Państwowych),
– w Kusiętach ul. Szkolna – został ułożony krawężnik, który ma pomóc w lepszym odprowadzeniu wody,
– w Olszynie przy ul. Norwida – niwelacja terenu i odwodnienie,
– w Olsztynie na ul. Górzystej, przy wlocie z DK-46, układany jest krawężnik na początkowym odcinku ulicy,
– w Biskupicach przedłużenie ul. Chorońskiej w kierunku terenów zabudowanych o 600 m,
Całkowity koszt remontu dróg gminnych to ponad 740 tys. zł. W tym prawie 360 tys. zł kosztuje remont ul. Leśnej w Zrębicach, na który otrzymaliśmy 220 tys. zł. dofinansowania w ramach tzw. Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Resztę Gmina finansuje z własnych środków.

Radar w Olsztynie
Dobiegają końca także inne inwestycje drogowe na terenie gminy Olsztyn:
– w Zrębicach kończymy prace brukarskie na ul. Kościelnej i Sosnowej, naprzeciwko zabytkowego kościoła, powstały drogi wraz z oświetleniem ledowym o długości 360 m, za kwotę ponad 460 tys. zł.
– Olsztyn – połączenie ścieżek rowerowych na ul. Kühna, gdzie powstaje interaktywne przejście dla pieszych i bezpieczny przejazd dla rowerzystów z jednej na drugą stronę jezdni. Wartość inwestycji to ponad 152 tys. zł., z czego połowę finansuje Starostwo Powiatowe w Częstochowie.
– Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego „przygotowuje” (wymiana wodociągu) ul. Paderewskiego w Olsztynie do remontu. Gmina posiada gotowy projekt wraz ze zmianą organizacji ruchu: ul. Paderewskiego będzie jednokierunkowa. Ruch będzie odbywał się tylko w stronę ul. Kościelnej. Ulicę Paderewskiego planujemy budować w przyszłym roku. Podobnie jak ul. Cichą.

Co przed nami?
Jesteśmy w przeddzień rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę ul. Południowej w Turowie. Inwestycja będzie dofinansowana w ramach konkursu wojewódzkiego z Funduszu Dróg Samorządowych. Oferty, który wpłynęły na przetarg, w pełni spełniają nasze oczekiwania finansowe.

Rowery w Zrębicach
– Pod koniec miesiąca będziemy chcieli już podpisać umowę z wybranym w przetargu wykonawcą na realizację trasy rowerowej przez całe Zrębice i Krasawę w kierunku Suliszowic i Jaroszowa na terenie gminy Żarki – zapowiada Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn.
Inwestycja, dzięki wygraniu konkursu wojewódzkiego przez wniosek złożony wspólnie przez Gminę Olsztyn (lider) oraz Miasto i Gminę Żarki, będzie finansowana w 85 procentach ze środków unijnych, pozyskanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Chodnik w Kusiętach
Niebawem zostanie podpisana umowa pomiędzy Powiatowym Zarządem Dróg w Częstochowie a wyłonionym w przetargu wykonawcą budowy chodnika w Kusiętach, gdzie gmina Olsztyn współfinansuje budowę w 50 procentach.
Obecnie zlecamy projektowanie ulic Słowackiego i Miłosza w Olsztynie oraz drogi za Urzędem Gminy w Olsztynie w kierunku ruin zamku wraz z parkingami i odwodnieniem.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2