hamburger

EKOGMINA OLSZTYN

25 stycznia 2021

dyplom

Gmina Olsztyn została uhonorowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach wyróżnieniem Ekogmina Roku w konkursie „Zielone Czeki”, za działalność na rzecz ochrony środowiska.

„Zielone czeki” to najważniejsze doroczne nagrody z okazji Dnia Ziemi przyznawane przez Fundusz od 1994 roku. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka.
Nagrodę Tomaszowi Kucharskiemu, wójtowi gminy Olsztyn wręczyli Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach oraz Adam Lewandowski, zastępca prezesa WFOŚiGW w Katowicach.

W trosce o ochronę środowiska oraz wizerunek turystycznej gminy w ostatnich latach zrealizowaliśmy wiele projektów proekologicznych. Wybudowaliśmy prawie 22 km kanalizacji: w Kusiętach, Przymiłowicach, Skrajnicy i Odrzykoniu. Przeprowadziliśmy kompleksową termomodernizację obiektów użyteczności publicznej: szkół w Olsztynie, Zrębicach, Turowie, Kusiętach, Przedszkola w Olsztynie, budynków jednostek OSP w Turowie, Biskupicach, Przymiłowicach i Zrębicach.

W tym roku powstaną instalacje fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej na potrzeby szkół podstawowych: w Olsztynie, Biskupicach, Kusiętach, Turowie, Zrębicach, przedszkola w Olsztynie, Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz budynku Urzędu Gminy.

Aktualnie gmina Olsztyn negocjuje zakup ekosłupków, które informują o poziomie zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Takie rozwiązanie służy zwiększaniu świadomości wśród mieszkańców i motywuje do wymiany starych pieców na nowe ekologiczne. To właśnie dym wydobywający się z kominów domów, które ogrzewane są przez spalanie niskiej jakości paliw jest główną przyczyną występowania smogu.
W ubiegłym roku właściciele 27 budynków otrzymali dofinansowanie z budżetu gminy na zakup ekologicznych źródeł ciepła. Gmina Olsztyn przeznaczyła na likwidację tzw. kopciuchów – 54 tys. zł. W tym roku również można składać wnioski.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2