hamburger

EkoSłupki na smog

24 lutego 2021

ekosłupek
Nowoczesne urządzenia sygnalizujące poziom zanieczyszczenia powietrza już działają na terenie Olsztyna.

Będą informować mieszkańców i turystów, jakim powietrzem oddychają. Można je znaleźć na Rynku, na terenie Szkoły Podstawowej przy ul. Kühna oraz na parkingu Przychodni Lekarskiej przy ul. Żwirki i Wigury.

Jak działają ekoSłupki?

Świecące ledowe ekoSłupki co godzinę dokonują pomiaru stężenia pyłów zawieszonych oraz innych zanieczyszczeń. Po wykonaniu pomiaru za pomocą koloru światła sygnalizują jakość powietrza.

Jeśli światło ma kolor zielony, jak miało to miejsce, gdy je montowaliśmy we wtorek i w środę w godzinach południowych, jakość powietrza jest bardzo dobra, warunki sprzyjają do wszelkich aktywności na świeżym powietrzu. Kolor czerwony ostrzega przed bardzo złą jakością powietrza wywierającą negatywny wpływ na zdrowie. Symbolikę kolorów pośrednich można odczytać na załączonych fotografiach.

EkoSłupki przesyłają wyniki pomiarów za pomocą sieci bezprzewodowej do platformy AirSensor. Szczegółowe wyniki pomiarów dokonywanych przez wybrane urządzenie każdy będzie mógł odczytać za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej EkoSłupek.

– Chodzi o wiedzę i edukację, budowanie świadomości wśród mieszkańców oraz motywację do wymiany starych pieców na ekologiczne. Bo to właśnie dym wydobywający się z kominów domów, które ogrzewane są niskiej jakości paliwami jest główną przyczyną występowania smogu – mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn. – Nie wykluczamy, że w przyszłym sezonie grzewczym wdrożymy kontrole przy użyciu dronów, które zbadają skład spalin wydobywających się z kominów.

W celu rozszerzenia monitoringu zanieczyszczeń emitowanych do powietrza atmosferycznego, Gmina Olsztyn zakupiła dodatkowo nowoczesne czujniki „Airly”. W ciągu najbliższych dni zostaną one zainstalowane na budynkach strażnic w Przymiłowicach i Biskupicach oraz na budynkach szkół: w Turowie, Zrębicach, Kusiętach oraz Olsztynie przy ul. Zielonej.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2