hamburger

JUBILEUSZ I LIST INTENCYJNY

12 grudnia 2023

mężczyzna i poczet sztandarowy
8 grudnia odbyły się uroczyste obchody 25-lecia istnienia Grupy Jurajskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, podczas których publicznie podpisany został list intencyjny o kontynuowaniu współpracy między GJ GOPR oraz Olsztynem.

Początki ratownictwa na Jurze sięgają 1994 r., gdy ratownik górski, Piotr van der Coghen, utworzył Jurajskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Po kilku latach niesienia pomocy turystom, JOPR zostało wcielone w struktury Górskiego Pogotowia Ratunkowego. Był to historyczny początek Jurajskiej Grupy GOPR, a Piotr van der Coghen został jego pierwszym Naczelnikiem.
Jurajskie GOPR posiada trzy stacje ratunkowe. Centralną, którą można uznać za sztab ratowników na Jurze, znajdującą się w Podlesicach oraz dwie stacje terenowe. Na południowym krańcu Jury w Dolinie Będkowskiej oraz na północy Jury, w Olsztynie. Olsztyn i jego okolice są obszarem bardzo często i coraz chętniej odwiedzanym przez turystów uprawiających wszelkiego rodzaju aktywność terenową. Mamy w naszej okolicy niezliczone skałki pełne dróg wspinaczkowych i duże skupisko jaskiń. Szczególnie obfituje w nie Rezerwat Sokole Góry. To w nich znajduje się m.in. najgłębsza jaskinia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Studnisko. Zwiększający się ruch turystyczny siłą rzeczy skutkuje wzrostem liczby wypadków. Olsztyńska stacja terenowa GOPR jest niezwykle istotnym filarem ratownictwa na Jurze.
Ratownicy stacjonują w niewielkim pomieszczeniu mieszczącym się przy Rynku w Olsztynie. Niewielka powierzchnia dyżurki na piętrze budynku sprawia, że trudno jest prowadzić dyżur w zespole większym niż dwóch ludzi. Brakuje miejsca na zorganizowanie ambulatorium oraz na magazynowanie sprzętu ratowniczego. Ponadto lokalizacja stacji w centrum nie ułatwia ratownikom błyskawicznego wyruszania do działań w terenie.
WSPÓŁPRACA Z GOPR
Mając na uwadze ważną rolę działalności GOPR w Olsztynie oraz popartą wieloletnią działalnością potrzebę funkcjonowania tej służby, Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn oraz władze Grupy Jurajskiej GOPR, Prezes Zarządu, Michał Rysiukiewicz i Naczelnik, Robert Pilarczyk, podpisali list intencyjny, w którym strony wyrażają wolę rozpoczęcia wspólnych działań na rzecz zbudowania w Olsztynie nowej stacji ratownictwa górskiego. Pozyskanie środków na budowę będzie leżało po stronie GOPR, zaś Miasto i Gmina Olsztyn zaproponuje lokalizację umiejscowienia stacji.
Uroczyste podpisanie Listu Intencyjnego miało miejsce podczas gali obchodów 25-lecia Grupy Jurajskiej GOPR, która odbyła się w stylowych wnętrzach pałacu w Koszęcinie. W uroczystości, poza ratownikami górskimi wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich: Grzegorz Boski, Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Mirosław Mazur, Przewodniczący Sejmiku Śląskiego i Stanisław Gmitruk, Wiceprzewodniczący Sejmiku Śląskiego, reprezentanci samorządów związanych z Jurą, służb mundurowych, Polskiego Związku Alpinizmu i Nadleśnictwa. Podczas gali przyrzeczenie ratownicze złożyli nowo mianowani ratownicy a całe wydarzenie uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Sieniawski, Ratownik Górski

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2