hamburger

KOMUNIKACJA GMINNA BEZPŁATNA PRZEZ KOLEJNE LATA

12 lutego 2024

Dzięki podpisanej właśnie przez Burmistrza Miasta i Gminy Olsztyn umowie z Wojewodą Śląskim na ponad 8,2 mln zł mamy zagwarantowane dopłaty do gminnej komunikacji na najbliższe 5 lat.

– Tego nie da się przecenić – komunikacja publiczna przyczynia się do rozwoju społeczno-gospodarczego oraz poprawia standard życia Mieszkańców – ocenia Tomasz Kucharski, burmistrz miasta i gminy Olsztyn. – Samodzielnie trudno byłoby wygenerować z naszego budżetu takie pieniądze.

Przez ostatnie prawie trzy lata busy przejechały ponad milion kilometrów i przewiozły prawie 600 tysięcy osób.

Wysokość środków funduszu, jakie otrzymaliśmy, stanowi maksymalną kwotę dopłaty i wynosi 3,00 zł do wozokilometra.

Umowa przewiduje utrzymanie pięciu bezpłatnych linii autobusowych wykonujących swoje kursy na terenie Miasta i Gminy Olsztyn. Łączna długość linii 581, 582, 583, 584 i 585 wynosi 51,2 km, na których do połowy 2029 r. zaplanowano do zrealizowania 2 735 354,8 wozokilometrów.

Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej to instrument wsparcia finansowego jednostek samorządu terytorialnego będących organizatorami publicznego transportu zbiorowego. Dzięki dofinansowaniu z FRPA samorządy otrzymują wsparcie do realizacji zadań własnych dotyczących zapewnienia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

KK

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2