hamburger

Likwidujemy „kopciuchy”

18 grudnia 2020

dym z kominem

W 2020 r. właściciele 27 budynków otrzymali dofinansowanie z budżetu gminy na zakup ekologicznych źródeł ciepła. Gmina Olsztyn przeznaczyła na likwidację tzw. kopciuchów – 54 tys. zł.

W ramach Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla gminy Olsztyn, od 2017 roku przyznano łącznie 230 tys. dofinansowania kosztów inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych. Dzięki temu właściciele 115 nieruchomości wymienili stare piece na nowoczesne ekologiczne.

To właśnie dym wydobywający się z kominów domów, które ogrzewane są przez spalanie niskiej jakości paliw jest główną przyczyną występowania smogu, który nam wszystkim szkodzi: zagraża życiu i zdrowiu. Pozytywnym zjawiskiem jest rosnąca wśród lokalnej społeczności świadomość i chęć podejmowania działań na rzecz poprawy jakości powietrza, poprzez korzystanie z różnych form ich dofinansowania. – Ale niestety jest jeszcze sporo domów, które utrudniają życie sąsiadom…

Program „Czyste powietrze”
Mieszkańcy mogą ubiegać się także o dotację na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie domów z rządowego Programu „Czyste powietrze”.
W lipcu br. gościliśmy na rynku w Olsztynie Mobilne Biuro Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Eksperci udzielali mieszkańcom wszelkich informacji dotyczących Programu, doradzali w kwestii możliwych rozwiązań termomodernizacyjnych, zapewnili merytoryczną pomoc w wypełnianiu wniosków oraz przyjmowali wnioski o dofinansowanie. Program ma działać do 30 czerwca 2029 r.
Szczegółowe informacje o możliwości uzyskania wsparcia pod linkiem:
https://www.wfosigw.katowice.pl/program-czyste-powietrze.html

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2