hamburger

NOWA TABLICA NA MIEJSCU STRACEŃ

30 października 2020

miejsce straceń w olsztynie

W przededniu Święta Zmarłych na parkingu przy olsztyńskim Miejscu Straceń ustawiliśmy nową tablicę, na której informujemy o historii tego miejsca.

Więcej wiadomości o Cmentarzu ofiar II wojny światowej można znaleźć na stronie olsztyn-jurajski.pl. Szczególnie polecamy artykuł autorstwa Marka Romańskiego pt. „Akcja AB na Miejscu Straceń”, w którym historyk opisuje tragiczne wydarzenia sprzed lat.

Gmina szczególnie dba o to wyjątkowe miejsce pamięci. Kilka lat temu wybrukowaliśmy drogę na cmentarz. W ubiegłym roku przy znacznym wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za kwotę ponad 100 tys. zł wyremontowaliśmy i zaimpregnowaliśmy nagrobki cmentarne oraz płaskorzeźby autorstwa Władysława Łydżby. Udało się także wymienić rabatki okalające symboliczną mogiłę przy wejściu na cmentarz i wymienić wypełniający ją kamień. Za środki z Ministerstwa wykonaliśmy także projekt techniczny remontu kapitalnego ogromnego monumentu stojącego we wschodniej części cmentarza, wyczyściliśmy znaczną część ogrodzenia, kamień i kostkę brukową okalające rzeźby oraz zakonserwowaliśmy bramę wejściową. Zakupionych zostało także kilkanaście betonowych ławek dla uczestników nabożeństw, które corocznie odbywają się na miejscu straceń w drugą niedzielę czerwca oraz w Dzień Zaduszny. W listopadzie ponowimy nasze starania w Ministerstwie o sfinansowanie kolejnych prac.
Przypominamy, że tym roku – 2 listopada – ze względu na pandemię nie odbędzie się msza święta na Miejscu Straceń.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2