hamburger

Nowoczesne czujniki śledzą jakość powietrza w gminie Olsztyn

1 czerwca 2021

czujnik airly na tle zamku
Łącznie jest ich sześć. Pozwolą rzetelnie informować mieszkańców o bieżącej jakości powietrza.

Czujniki znajdują się na budynkach: Urzędu Gminy Olsztyn, strażnic w Przymiłowicach i Biskupicach oraz szkół: w Turowie, Zrębicach, Kusiętach.
Każdy będzie mógł sprawdzić jakość powietrza w swoim otoczeniu – na stronie internetowej https://airly.org/map/pl/ lub w bezpłatnej aplikacji Airly.

Sieć czujników pomiarowych Airly na bieżąco monitoruje stężenia cząsteczek stałych (PM1, PM2.5, PM10), prowadzi pomiar temperatury, wilgotności powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego. Znajdziemy tam dane z ostatnich 24 godzin, oraz dodatkowo prognozę zanieczyszczenia na następną dobę.

W tym roku na terenie Olsztyna stanęły już trzy Ekosłupki, które dokonują pomiaru zanieczyszczeń powietrza i za pomocą koloru światła sygnalizują jakość powietrza. Teraz dołączyły do nich czujniki pomiarowe Airly.

Zależy nam na tym, aby nasi mieszkańcy mieli aktualną i precyzyjną wiedzę o jakości powietrza w najbliższej okolicy. Przede wszystkim chodzi o wiedzę i edukację, budowanie świadomości ekologicznej oraz motywację do wymiany starych pieców na ekologiczne.

RATUJMY SIĘ – WYMIEŃMY PIECE
To już ostatnie chwile, by wymienić stary, kopcący piec. Od stycznia 2022 roku na terenie województwa śląskiego nie będzie już możliwe używanie najgorszej jakości kotłów, tzw. kopciuchów.

Jeśli wciąż palisz w starym piecu na węgiel, musisz go wymienić na nowy, co najmniej 5 klasy, albo zastosować inne źródło ciepła, takie jak: gaz, pompa ciepła, fotowoltaika itp. Zobowiązuje do tego uchwała antysmogowa.
Uchwała antysmogowa to obowiązująca od 1 września 2017 roku regulacja prawna, która na terenie całego województwa śląskiego określa kwestie prawne dotyczące korzystania ze starych kotłów. Dotyczy wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe. Zapisy tego dokumentu mówią o tym, że do końca 2021 roku należy zlikwidować piece, które są użytkowane powyżej 10 lat lub nie posiadają tzw. tabliczki znamionowej (oznaczenia, które mówi o ekologicznej i energetycznej sprawności kotła). Na wymianę pozostało już niewiele czasu – trzeba to zrobić do 31 grudnia 2021 roku!
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2