hamburger

Olsztyn pierwszy w powiecie

12 listopada 2020

logo Olsztyn

Olsztyn ma największe dochody podatkowe przypadające na głowę mieszkańca w powiecie częstochowskim, a w kraju od lat najlepsza jest gmina Kleszczów.

Przyczyny? Strukturalnie podobne. W naszej gminie ponad 1,5 mln zł podatku wpłaca nam podatnik od wartości infrastruktury elektroenergetycznej, 3,5 mln zł stanowią pozostałe podatki od nieruchomości, a ponad 10 mln zł rocznie do budżetu wpływa jako udział w podatku PIT naszych mieszkańców. – Co oznacza, że mamy na naszym terenie wiele osób uzyskujących spore dochody w ramach swojej działalności zawodowej, co zasila nasz budżet w ramach udziału samorządów gminnych w PIT. A korzystają z tego wszyscy mieszkańcy. Cieszy, że nasze krajobrazy, otoczenie, ale także infrastruktura lokalna powoduje, że Olsztyn przyciąga mieszkańców – mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn.

Dobry PIT

Dane o dochodach na głowę mieszkańca pochodzą z corocznego rankingu zamożności gmin publikowanego przez Ministerstwo Finansów. W skali kraju gmina Olsztyn plasuje się w środku stawki.
Część podatków płaconych przez naszych mieszkańców i firmy do kasy państwa, trafia do samorządu – z PIT ok 38%, z CIT % – niespełna 7 %. Raz do roku Ministerstwo Finansów publikuje zestawienie dochodów osiągniętych przez gminy z udziałów w tych podatkach, a także z podatku rolnego, leśnego, od nieruchomości i innych opłat – w przeliczeniu na jednego mieszkańca (per capita).

2229 na mieszkańca

Wynik gminy Olsztyn to 2229 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Plasuje nas to w środku tabeli, która klasyfikuje prawie 2400 gmin z całego kraju. Gmina Olsztyn jest „średniakiem” w skali kraju ale cieszy, że w powiecie częstochowskim, jesteśmy na pierwszym miejscu. Tuż za nami plasuje się Poczesna – 2 193 zł i Kamienica Polska – 2 137 zł.
W rankingu od lat króluje Kleszczów, za sprawą gigantycznych podatków płaconych przez elektrownię Bełchatów i kopalnię węgla brunatnego. Najbogatsza gmina w Polsce osiąga wpływy podatkowe w wysokości aż prawie 30 000 zł na głowę mieszkańca. Na samym dole tabeli jest gmina Potok Górny w woj. lubelskim z dochodem 486 zł per capita.
To, że wynik gminy Olsztyn jest tak dobry, przy braku dużego przemysłu, świadczy o zaradności i zamożności mieszkańców oraz bardzo cieszy – bo daje gminie możliwości inwestycyjne.
Z udziału w podatku PIT, płaconym przez mieszkańców do skarbu państwa, samorząd otrzymał w 2019 r. prawie 10,1 mln zł roku, zdecydowanie mniejszą pozycję stanowi udział gminy w podatku CIT – 86,5 tys. zł, podatki lokalne zamknęły się łączną kwotą 5 mln zł, w tym 1,5 mln zł od Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
– Dzięki temu możemy realizować wiele inwestycji i mieć środki na wkład własny do funduszy unijnych i innych zewnętrznych środków – mówi wójt Kucharski.
Najwyższą pozycją w wydatkach w budżecie gminy Olsztyn stanowi oświata, na którą w ubiegłym roku wydaliśmy 10,1 mln zł, na inwestycje i remonty infrastruktury gminnej przeznaczono w ubiegłym roku ponad 8,5 mln zł, transport publiczny kosztował ponad 1,2 mln zł, oświetlenie 760 tys. zł. MH
Cały ranking gmin dostępny jest poniżej:

https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/najbogatsze-i-najbiedniejsze-gminy-w-polsce-na-skrajnych-pozycjach-kleszczow

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2