hamburger

Owca siedzi na rowerze

16 września 2020

Owca na rowerze w Olsztynie

Zdjęcie 1 z 5

„Owca na rowerze” to tytuł rzeźby Michała Batkiewicza, która stanęła przy ul. Zamkowej w Olsztynie.
Rzeźba nawiązuje do intensywnie rozwijającej się w gminie Olsztyn turystyki rowerowej oraz wypasu owiec na olsztyńskich wzgórzach. „Owca na rowerze” pojawiła w Olsztynie, dzięki współpracy gminy Olsztyn i olsztyńskiej Wspólnoty Gruntowej.
W ostatnich latach działania gminy skierowane są na promocję aktywnego wypoczynku na rowerach. Wypas owiec w ramach programu Life Plus, organizowany przez olsztyńską Wspólnotę Gruntową już od kilku lat – niezwykle cenny dla jurajskiego krajobrazu stał się atrakcją turystyczną zamku.
To już kolejne dzieło artysty rzeźbiarza Michała Batkiewicza, które można podziwiać w naszej miejscowości. Obecnie na olsztyńskim rynku ustawiono ekspozycję czasową pn. „Nadzieja” – przedstawiającą sylwetki kobiety i mężczyzny.
Michał Batkiewicz (ur. 8 września 1957 r. w Nowym Targu) – artysta rzeźbiarz. Swoją edukację artystyczną zaczął już od najmłodszych lat. W 1978 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie w 1984 r. Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Jest autorem monumentalnych realizacji, m.in. wykonał w skali 1: 3 replikę drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago oraz zaprojektował i zrealizował drewniany kościół wraz z wyposażeniem w Lawton w USA. Wykonał także wiele realizacji pomnikowych i plenerowych rozsianych w różnych miejscach globu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2