hamburger

POMNIK JAK NOWY

25 października 2021

pomnik na miejcu straceń

Największy pomnik na cmentarzu ofiar II wojny światowej w Olsztynie, zwanym Miejscem Straceń przeszedł kompleksowy remont. Chodzi o 8-metrowy obelisk znajdujący się po wschodniej stronie cmentarza.

Pomnik był w bardzo złym stanie technicznym. Uległ zniszczeniom erozyjnym. Pozostawienie go bez prac naprawczych groziło bezpowrotnym zniszczeniem.
Oprócz prac remontowych dokonano czyszczenia i impregnacji okładzin kamiennych z piaskowca, a także uzupełniono brakujące stopnice.

Prace przy obelisku kosztowały prawie 160 tys. zł, z czego 88 tys. zł sfinansowano z programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Groby i cmentarze Wojenne w kraju”,
pozostałą kwotę z budżetu gminy.

Miejsce Straceń ma ogromną wartość historyczną zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Gmina Olsztyn szczególnie dba o to wyjątkowe miejsce. Kilka lat temu wybrukowano drogę na cmentarz. W ubiegłym roku przy znacznym wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za kwotę ponad 100 tys. zł wyczyszczono i zaimpregnowano nagrobki cmentarne oraz płaskorzeźby autorstwa Władysława Łydżby. Udało się także wymienić rabatki okalające symboliczną mogiłę przy wejściu na cmentarz oraz wypełniający ją kamień. Odnowiono także ogrodzenie i bramę wejściową. Przy parkingu postawiono nową tablicę informującą o historii tego miejsca. Zakupionych zostało także kilkanaście betonowych ławek dla uczestników nabożeństw, które corocznie odbywają się na miejscu straceń w drugą niedzielę czerwca oraz w Dzień Zaduszny.

Msza Święta Zaduszkowa odbędzie się 2 listopada o godz. 14.00.

logo mkidn

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2