hamburger

Pożegnalny mecz bramkarza Mariusza Nabiałka

19 czerwca 2023

10 czerwca 2023 na boisku piłkarskim Orłów Kusięta, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie sportowe, bardzo wyraźnie ocierające się o kategorię ciekawostek o wymiarze ponadlokalnym. Tego dnia odbył się mecz piłkarski o mistrzostwo B-klasy pomiędzy „Orłami” Kusięta, a „Zjednoczenia” Kalej Szarlejka. Dla Gospodarzy była to kolejna szansa na trzecie zwycięstwo z rzędu, a dla wyżej notowanego rywala – okazja do zagwarantowania sobie najniższego miejsca na podium rozgrywek.

Na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się, że spotkanie takie samo jak każde inne. Otóż za sprawą 53-letniego Mariusza Nabiałka – legendarnego bramkarza drużyny Orłów Kusięta, spotkanie to nabrało wyjątkowej rangi. Po 18-letniej karierze piłkarskiej i grze dla drużyny z Kusiąt, postanowił zakończyć swoją bogatą karierę piłkarską. Z tej okazji Zarząd, sportowcy oraz sympatycy kusięckiej drużyny, postanowili zorganizować wyjątkową oprawę i uhonorować Nabiałka. Na spotkanie licznie przybyli kibice, byli trenerzy i zawodnicy kusięckiego klubu oraz przedstawiciele lokalnych drużyn sportowych. Tego dnia mieli okazję zobaczyć po raz ostatni popularnego „Maria” na bramce.

Harmonogram przewidywał uroczyste rozpoczęcie spotkania, od wręczenia legendarnemu zawodnikowi koszulki pamiątkowej oraz wyjątkowego dyplomu, na którym nie zabrakło pamiątkowych zdjęć oraz oprawy racami dymnymi w barwach klubowych (niebieski, biały i czerwony). Po oficjalnym wręczeniu trofeów, Nabiałek zajął swoją pozycję boiskową, a trójka sędzia rozpoczęła spotkanie.
Po kilku pewnych interwencjach bramkarza Kusiąt i upływie 18 minut, nastąpiła uroczysta zmiana. 18 minut symbolizowało ilość sezonów, w których bramkarz Kusiąt dał wsparcie swojej drużynie. Na schodzącego z boiska ,,Maria” czekał szpaler, utworzony zarówno z zawodników Gospodarzy jak i Gości, gromkie brawa wszystkich przybyłych sympatyków piłki nożnej oraz ponownie kolorowe race dymne. „Mario” otrzymał sporą ilość gratulacji, uścisków oraz podziękowań za wszystkie lata zaangażowania jako sportowiec oraz działacz (Nabiałek pełnił również funkcję Prezesa Stowarzyszenia Orły Kusięta).

Swoją postawą oraz grą, przyczynił się do dwóch sportowych awansów drużyny, z częstochowskiej okręgowej B-klasy, na wyższy szczebel A-klasy w sezonach 2008/2009 oraz 2014/2015.
Mariusz Nabiałek rozegrał blisko 200 spotkań i występował w Orłach w latach od 2005 do 2023, czyli od początku istnienia klubu w Kusiętach.
Jego ligowy debiut przypadł na najtrudniejszy mecz w historii zespołu z druga drużyną Rakowa Częstochowa, który został rozegrany na głównej płycie stadionu przy ulicy Limanowskiego 83 w Częstochowie, przy udziale sporej grupy kibiców.

Nabiałek był specjalistą od bronienia rzutów karnych, a swymi wspaniałymi paradami, niejednokrotnie ratował zespół od utraty bramek. Do tej pory stanowił wzorowy przykład sportowy dla młodszych pokoleń, inspirując do aktywności fizycznej niezależnie od wieku, budując przy tym sportową atmosferę pełną zaangażowania, profesjonalizmu i waleczności o jak najlepszą postawę na boisku. Ta dobra atmosfera i duch w drużynie pozostanie na dłużej.

Swoją wysoką sportową formą, wspierał kusięcki klub w każdym spotkaniu, będąc pewnym punktem wyjściowej jedenastki Orłów Kusięta. Zarząd klubu ma nadzieję, że w Jego śladami będą podążać kolejni sportowcy, którzy w każdym momencie mogą dołączyć do profesjonalnych treningów sportowych w Kusiętach.

tekst i foto: Marek Wielgus

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2