hamburger

PRĄD ZE SŁOŃCA

11 kwietnia 2023

logo unia EFRR
„Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID -19”

Jeszcze w tym roku 171 domów na terenie Miasta i Gminy Olsztyn zyskają instalacje fotowoltaiczne, które pozwolą ich właścicielom znacząco zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dzisiaj, 11 kwietnia Tomasz Kucharski, Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn podpisał umowę z wykonawcą.

Zaczynamy montaż OZE dla mieszkańców
W ramach tej korzystnie dofinansowanej przez Unię Europejską inwestycji zainstalowanych zostanie także na naszym terenie 12 pieców na biomasę, 35 pomp na ciepłą wodę użytkową oraz 71 kolektorów słonecznych.

Razem z Przyrowem i Dąbrową

Gmina Olsztyn jest liderem projektu pn. „Zielona Jura – wzrost wykorzystania energii w gminach Olsztyn, Przyrów, Dąbrowa Zielona”, w efekcie którego udało się pozyskać środki w wysokości 9 983 367,80 zł z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach mechanizmu REACT-EU. W partnerstwie z Olsztynem dofinansowanie trafi też do Mieszkańców Gminy Przyrów i Dąbrowa Zielona. Na terenie trzech gmin łącznie OZE zyska 558 właścicieli domów jednorodzinnych, z czego 289 z terenu miasta i gminy Olsztyn.

Umowa podpisana
Tomasz Kucharski, oraz Aleksandra Olas, pełnomocnik wybranej w przetargu firmy ECO – TEAM Sp. z o. o. Sp. k. podpisali umowę na montaż instalacji OZE na prywatnych budynkach. Równolegle podpisane zostały umowy przez Wójtów gmin, które aplikowały wspólnie z Olsztynem: Marię Włodarczyk, zarządzającą Gminą Dąbrowa Zielona i Roberta Nowaka reprezentującego Gminę Przyrów.

– To długo oczekiwana wiadomość dla wszystkich, którzy złożyli deklaracje na dofinansowanie inwestycji OZE z unijnego konkursu w 2018 roku. Bardzo się cieszymy, że otrzymamy środki dla naszych Mieszkańców. Przy tym poziomie dofinansowania, gdzie właściciel pokrywa tylko około 15 proc. kosztów oraz 8-procentowy VAT koszt inwestycji bardzo szybko się zwraca – mówi Tomasz Kucharski, Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn.

Jeszcze milion?
Miasto i Gmina Olsztyn rozpoczęła także starania o dodatkowy 1 mln zł ze środków unijnych za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na instalacje fotowoltaiczne dla osób z listy rezerwowej.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2