hamburger

RADAR I „GADAJĄCE” SŁUPY

8 grudnia 2020

przejście dla pieszych znak

Zakończyliśmy prace przy budowie nowego, interaktywnego przejścia dla pieszych oraz połączenia ścieżek rowerowych na ulicy Kühna w Olsztynie, przy skrzyżowaniu z ul. Św. Puszczy.
Tym samym w gminie pojawiły się pierwsze „gadające słupy”, które przypominają pieszym i rowerzystom, aby bezpiecznie przekraczali jezdnię. W kompozytowych słupach umieszczono zestawy żółtych świateł, które migają i „mówią”, gdy w zasięgu czujników znajdzie się pieszy lub rowerzysta, co ma na celu ostrzeżenie zbliżających się samochodów.
– W ostatni piątek, 4 grudnia oglądaliśmy nowoczesne przejście dla pieszych ze starostą częstochowskim, Krzysztofem Smelą. Zaproponowaliśmy zaprojektowanie kolejnych rozwiązań, które poprawią bezpieczeństwo na drogach powiatowych – mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn. – A na tranzycie w kierunku Poraja i Żarek jest pod tym względem dużo do zrobienia.
W ramach inwestycji ustawiono również radar z wyświetlaczem informujący m.in. o wysokości mandatu, jaki można zapłacić za przekroczenie dozwolonej prędkości oraz zamontowano garby najazdowe na ul. Napoleona. Wydłużony został także chodnik po wschodniej stronie ul. Kühna w kierunku Rezerwatu Przyrody Sokole Góry.
Zmieniła się także organizacja ruchu na niebezpiecznym skrzyżowaniu ul. Kühna z ul. Napoleona: oprócz garbów pojawił się znak „STOP” przed włączeniem się do ul. Kühna.
Inwestycja kosztowała 152 tys. złotych. Połowę sfinansowało Starostwo Powiatowe w Częstochowie, resztę kosztów – Gmina Olsztyn. Realizacja tej inwestycji przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych, a także ograniczy prędkości przejeżdżających pojazdów.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2