hamburger

RATUJMY SIĘ – WYMIEŃMY PIECE!

24 maja 2021

smog plakat

To już ostatnie chwile, by wymienić stary, kopcący piec. Od stycznia 2022 roku na terenie województwa śląskiego nie będzie już możliwe używanie najgorszej jakości kotłów, tzw. kopciuchów. Jeśli wciąż palisz w starym piecu na węgiel, musisz go wymienić na nowy, co najmniej 5 klasy, albo zastosować inne źródło ciepła, takie jak: gaz, pompa ciepła, fotowoltaika itp. Zobowiązuje do tego uchwała antysmogowa!

UCHWAŁA ANTYSMOGOWA

Uchwała antysmogowa (UCHWAŁA NR V/36/1/2017 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw) to obowiązująca od 1 września 2017 roku regulacja prawna, która na terenie całego województwa śląskiego określa kwestie prawne dotyczące korzystania ze starych kotłów. Dotyczy wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe. Zapisy tego dokumentu mówią o tym, że do końca 2021 roku należy zlikwidować piece, które są użytkowane powyżej 10 lat lub nie posiadają tzw. tabliczki znamionowej (oznaczenia, które mówi o ekologicznej i energetycznej sprawności kotła).
Na wymianę pieca pozostało już niewiele czasu – trzeba to zrobić do 31 grudnia 2021 roku!

BĘDĄ KARY

Kto nie zastosuje ograniczeń, nakazów lub zakazów uchwały antysmogowej, podlega karze grzywny od 500 do 5.000 zł. Mandat będzie mógł być nałożony wielokrotnie, dopóki piec nie będzie spełniał obowiązujących norm.

SKĄD PIENIĄDZE NA WYMIANĘ PIECA?

Program Czyste Powietrze
Program rządowy skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy wymieniają stare źródła ciepła na ekologiczne, termomodernizują budynek, wymieniają stolarkę okienną i drzwiową lub instalują odnawialne źródła energii.
Dotacje dla mieszkańców gminy Olsztyn udzielane są za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Katowicach.
Punkt przyjmowania wniosków – Częstochowa, ul. Jana III Sobieskiego 7 (punkt czynny w dni robocze w godzinach od 9:00 do 14:00).
W zależności od rodzaju inwestycji możliwe jest dofinansowanie w formie dotacji lub pożyczki.

Wysokość dofinansowania
Wysokość dofinansowania zależna jest od wysokości dochodu przeliczanego na członka gospodarstwa domowego.
Podstawowa dopłata do wymiany instalacji wynosi do 20 tys. zł i otrzymają ją wnioskodawcy, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł. Na zwiększenie dofinansowania do 32 tys. zł będą mogły liczyć osoby, których miesięczny dochód członka rodziny nie jest wyższy niż 1,4 tys. zł, a dla osób samotnych 1,96 tys. zł. Dodatkowo można się starać o 5 tys. dopłaty do fotowoltaiki (od 1 lipca 2021 r. planowane jest zwiększenie obecnych progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania, czyli do uzyskania do 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji).
Więcej szczegółów: https://www.wfosigw.katowice.pl/…/program-czyste…

Dotacja z gminy
Mieszkańcy gminy Olsztyn mogą ubiegać się o dopłaty na zakup ekologicznych źródeł ciepła także w Urzędzie Gminy Olsztyn. Od 2017 roku z budżetu gminy przyznano łącznie 182 tys. dofinansowania kosztów inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych. Dzięki temu właściciele niemal 100 nieruchomości wymienili stare piece na nowoczesne ekologiczne. W tym roku planujemy przeznaczyć 40 tys. zł na dopłaty dla naszych mieszkańców do likwidacji kopciuchów.
Wysokość dofinansowania
Kwota dopłaty do zakupu ekologicznego źródła ciepła wynosi 2 tys. zł. Więcej szczegółów: Urząd Gminy Olsztyn, Referat Ochrony Środowiska, tel. 34 328 50 77 w. 24

JAK SPRAWDZIĆ JAKOŚĆ POWIETRZA?

Sensory Airly
Czujniki jakości powietrza zamontowane są w sześciu lokalizacjach w gminie Olsztyn – na budynkach: Urzędu Gminy Olsztyn, strażnic w Przymiłowicach i Biskupicach oraz szkół: w Turowie, Zrębicach, Kusiętach. Airly to największa i najgęstsza na świecie globalna sieć monitorowania jakości powietrza.
Każdy będzie mógł na bieżąco sprawdzać jakość powietrza w swoim otoczeniu – na stronie internetowej https://airly.org/map/pl/ lub w bezpłatnej aplikacji Airly.

Eko słupki
EkoSłupki na bieżąco informują mieszkańców i turystów, jakim powietrzem oddychają. Co godzinę dokonują pomiaru zanieczyszczeń powietrza i za pomocą koloru światła sygnalizują jakość powietrza. Następnie przesyłają wyniki pomiarów za pomocą sieci bezprzewodowej do platformy AirSensor. Szczegółowe wyniki pomiarów dokonywanych przez wybrane urządzenie każdy może odczytać za pomocą aplikacji mobilnej EkoSłupek. Ekosłupki znajdują w trzech lokalizacjach w Olsztynie: na Rynku, obok szkoły oraz obok przychodni zdrowia przy ul. Żwirki i Wigury.

CO ROBI GMINA?

• W sezonie grzewczym przeprowadzamy kontrole przy udziale policji, czym właściciele gospodarstw domowych palą w piecach. Mieszkańcy w trakcie takiej kontroli, przeprowadzanej przez pracownika urzędu i dzielnicowego, pouczani są o zakazie spalania odpadów w piecach oraz informowani o szkodliwości takiego działania.
• Jesienią będziemy „latać” nad kopciuchami. Przeprowadzimy kontrole przy użyciu dronów, które zbadają skład spalin wydobywających się z kominów.
• Planujemy też prowadzić szkolenia, jak palić w piecu, aby spalanie następowało efektywnie: chodzi o tzw. „palenie od góry”.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2