hamburger

Remont na Miejscu Straceń

23 marca 2021

cmentarz wojenny
Gmina Olsztyn otrzyma 88 tys. złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na remont monumentu głównego znajdującego się na cmentarzu wojennym, zwanym Miejscem Straceń w Olsztynie.

Środki pochodzą z konkursowego programu Ministra pn. „Groby i cmentarze Wojenne w kraju”. Dzięki dofinansowaniu przeprowadzimy remont zniszczonego monumentu głównego pod nazwą „Szubienica”. Pomnik ma ponad 8 metrów wysokości i jest w bardzo złym stanie technicznym. Uległ zniszczeniom erozyjnym. Pozostawienie go bez prac naprawczych grozi bezpowrotnym zniszczeniem.

Miejsce Straceń ma wyjątkową wartość historyczną zarówno dla mieszkańców naszej gminy, jak i turystów. Wykonanie prac naprawczych przywróci estetyczny wygląd cmentarzowi oraz należyty szacunek i powagę. Dodatkowo posłuży następnym pokoleniom, jako miejsce o ogromnej wartości edukacyjnej i historycznej.

Gmina szczególnie dba o to wyjątkowe miejsce. – Kilka lat temu wybrukowaliśmy drogę na cmentarz. W ubiegłym roku przy znacznym wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za kwotę ponad 100 tys. zł wyczyściliśmy i zaimpregnowaliśmy nagrobki cmentarne oraz płaskorzeźby autorstwa Władysława Łydżby – mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn. – Wcześniej powstała droga krzyżowa autorstwa Jana Wewióra oraz szereg prac remontowych.

Udało się także wymienić rabatki okalające symboliczną mogiłę przy wejściu na cmentarz i wymienić wypełniający ją kamień. Za środki z Ministerstwa wykonaliśmy także projekt techniczny remontu kapitalnego ogromnego monumentu stojącego we wschodniej części cmentarza, wyczyściliśmy znaczną część ogrodzenia, kamień i kostkę brukową okalające rzeźby oraz zakonserwowaliśmy bramę wejściową.
Zakupionych zostało także kilkanaście betonowych ławek dla uczestników nabożeństw, które corocznie odbywają się na miejscu straceń w drugą niedzielę czerwca oraz w Dzień Zaduszny.
W ubiegłym roku na parkingu przed cmentarzem ustawiona została nowa tablica informująca o historii tego miejsca.
W ciągu roku oficjalne uroczystości na Miejscu Straceń odbywają się w Dzień Zaduszny oraz w drugi weekend czerwca – Msza Święta i Apel Poległych, który organizujemy razem z Antykomunistycznym Związkiem Więźniów Politycznych (który już uległ rozwiązaniu) oraz Miastem Częstochowa.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2