hamburger

Rocznicowe uroczystości

8 czerwca 2022

zdjęcie weteranów wojennych
30 lat temu w czerwcu w rocznicę procesu, zwanego moskiewskim procesem szesnastu, na Miejscu Straceń w Olsztynie odbyła się pierwsza Msza święta.

Inicjatorem spotkania więźniów politycznych sądzonych, skazanych i torturowanych w latach 1945-1989 był mjr Henryk „Wolf” Baldowski Prezes Antykomunistycznego Związku Więźniów Politycznych i Osób Represjonowanych, którego nadrzędnym celem było działanie na rzecz godnego honorowania i otaczania opieką miejsc pamięci narodowej.

Na zaproszenie Związku, władz samorządowych Miasta Częstochowy i Gminy Olsztyn na Mszę świętą polową przyjechali z pocztami sztandarowymi delegacje z Regionu i Kraju wraz z Kompanią Honorową Wojska Polskiego z Lublińca i Orkiestrą. Po Mszy świętej odbył się Apel Poległych. Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Kompania oddała salwy honorowe.

We Mszy świętej polowej uczestniczyli byli więźniowie i ich rodziny reprezentujące różne Związki Kombatanckie, władze samorządowe Miasta Częstochowy i Gminy Olsztyn, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska, policji i straży pożarnej, siostry zakonne i duchowieństwo, harcerze, dzieci i młodzież z rodzicami i nauczycielami, klasy mundurowe, prezesi i przewodniczący różnych organizacji społecznych, sołtysi, mieszkańcy gminy obecnie Miasta Olsztyn.

Przez minione lata zmieniał się kształt uroczystości, ale zawsze towarzyszyły mu podniosłe chwile i wygląd „Szubienicy” bo tak również nazywane jest Miejsce Straceń.

Byliśmy i będziemy tam obecni. Meldujemy mjr Henrykowi Baldowskiemu i wielu innym Jego współtowarzyszom, którzy odeszli na „wieczną wartę”, że Zawsze Będziemy Pamiętać.

Mariola Matysek
Zdjęcia: Archiwum Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie

Zapraszamy na Mszę, która odbędzie się na Miejscu Straceń w niedzielę, 12 czerwca 2022 r. o godzinie 15.00.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2