hamburger

SPOTKANIE NOWOROCZNE I ANIELSKIE STATUETKI

31 stycznia 2023

laureaci statuetki
29 stycznia 2023 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie odbyło się Spotkanie Noworoczne Burmistrza Miasta i Gminy Olsztyn, Tomasza Kucharskiego. Podczas uroczystości ogłoszono laureatów statuetki „Olsztyńskiego Anioła Stróża”.

Była to okazja do złożenia podziękowań za współpracę licznie zgromadzonym Gościom, zaprezentowania prac, które w ostatnich latach były realizowane przez olsztyński samorząd oraz przedstawienie planów na przyszłość.

Na zaproszenie odpowiedzieli m.in.: Lidia Burzyńska, poseł na Sejm RP, Mariusz Trepka, poseł na Sejm RP, Wojciech Konieczny, senator RP, Jarosław Marszałek, zastępca Prezydenta Częstochowy, Stanisław Gmitruk, wiceprzewodniczący sejmiku woj. śląskiego, Marta Salwierak, radna sejmiku woj. Śląskiego, Marcin Leciński, reprezentujący Roberta Magdziarza, wicewojewodę Śląskiego, Wojciech Ostaszewski, dyrektor Biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego, Janusz Konieczny, przewodniczący Rady Miejskiej w Olsztynie wraz z radnymi, Adam Markowski, radny Powiatu Częstochowskiego, Danuta Tomza, radna Powiatu Częstochowskiego, Monika Kosielak, radna Powiatu Częstochowskiego, Piotr Dobosz, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie, Małgorzata Majer, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Juliusz Sętowski, kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy, Renata Materka, prezes Zarządu Amicus w Olsztynie, Włodzimierz Migacz, dyrektor Katowickiego Centrum Onkologii, Dariusz Jadczyk, prezes Regionalnej Organizacji Pracodawców, ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archdiecezji Częstochowskiej, Tomasz Kołodziejski, prezydent Rotary Club Częstochowa, Jan Jeleń, komendant gminny OSP, ks. prał. Włodzimierz Białek, proboszcz Parafii św. Idziego w Zrębicach, Bernadetta Niemczyk, prezes KERiI w Olsztynie, Edyta Czajkowska, dyrektor GOSiR w Olsztynie, Irena Pluta, kierownik GOPS w Olsztynie, sołtysi, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Olsztyn.
Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn, Tomasz Kucharski oraz Janusz Konieczny, przewodniczący Rady Miejskiej w Olsztynie wręczyli Statuetki „Olsztyńskiego Anioła Stróża” osobom i organizacjom, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju gminy Olsztyn, promują jej pozytywny wizerunek oraz działają na rzecz lokalnej społeczności.

Laureatami wyróżnień Burmistrza Miasta i Gminy Olsztyn w 2023 zostali:
TADEUSZ KLIMEK
Wyróżnienie w kategorii Sport i Turystyka

Mieszkaniec Kusiąt, pasjonat sportowy, w swojej karierze biegowej ponad sto razy stawał na podium w wielu prestiżowych zawodach w Polsce i za granicą. Mistrz Polski w półmaratonie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w roku 2022. Od ponad dwudziestu lat reprezentuje gminę Olsztyn w zawodach krajowych i zagranicznych.

ADRIAN CEGLARZ
Wyróżnienie w kategorii Działalność społeczna i troska o człowieka

Pochodzi z Przymiłowic. Trener piłki nożnej w Klubie sportowym „Sokół” Olsztyn. Od 8 lat organizator charytatywnych turniejów piłki nożnej w Przymiłowicach, podczas których zbierane są pieniądze dla chorych i potrzebujących dzieci. Turniej co roku przyciąga wiele drużyn piłkarskich oraz publiczność z całej gminy. Dzięki jego zaangażowaniu i chęci niesienia pomocy udało się pomóc m. in. Adzie, Szymonowi, Julkowi, Miśkowi…

KS. MAREK BATOR
Wyróżnienie w kategorii Działalność społeczna i troska o człowieka

Koordynator działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy, w szczególności prawie setki dzieci przebywających w Ośrodku Rekolekcyjnym „Święta Puszcza w Olsztynie. Inicjator powstania Centrum Rehabilitacji i Wsparcia Psychospołecznego im. Jana Pawła II w Olsztynie, które tymczasowo będzie przeznaczone na prowadzenie placówki dedykowanej dzieciom z Ukrainy, w której prowadzone będą zajęcia edukacyjne, wychowawcze oraz psychologiczne.

DR KAROL NABIAŁEK
Wyróżnienie w kategorii Edukacja i kultura

Pochodzi z gminy Olsztyn. Na wydziale historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na podstawie rozprawy „Starostwo olsztyńskie do połowy XVII wieku”. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wybitny historyk. Autor wielu publikacji naukowych dotyczących regionu częstochowskiego, Olsztyna i parafii olsztyńskiej. Na uwagę zasługują: „Dzieje miasta Olsztynek koło Częstochowy od założenia do połowy XVII wieku”, „Nowe spojrzenie na biografię Kaspra Karlińskiego herbu Ostoja”, „Załoga zamku Olsztyn w późnym średniowieczu”, „Zamek Olsztyn w państwie polskim za Jagiellonów”, czy „Początki parafii i najstarszy kościół w mieście Olsztynku”. Odkrywa nowe ważne wątki historii regionu.

STOWARZYSZENIE SPORTOWE „SŁOŃCA JURY”
Nagroda w kategorii Sport i turystyka

Stowarzyszenie zrzeszające kilkudziesięciu członków z terenu gminy Olsztyn, uprawiających bieganie na poziomie amatorskim i profesjonalnym. „Słońca” reprezentują gminę i zajmują czołowe miejsca w zawodach biegowych rangi lokalnej i krajowej.
Organizatorzy wielu charytatywnych wydarzeń sportowych na terenie gminy Olsztyn, przyciągających setki uczestników z całej Polski. Współorganizatorzy Marszobiegu, Biegu ekstremalnego Jura Tor Tura oraz Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z Urzędem Miasta i Gminy Olsztyn.

ROTARY CLUB CZĘSTOCHOWA
Nagroda w kategorii Inne szczególne zasługi

Rotary Club Częstochowa od ponad 25 lat działa na terenie gminy Olsztyn i całego regionu, organizując imprezy charytatywne. Pomoc jest kierowana do placówek zajmujących się opieką medyczną, pedagogiczną i hospicyjną. RC Częstochowa od wielu lat jest współorganizatorem charytatywnego Hubertusa w Olsztynie. To wydarzenie rekreacyjno-sportowe dla całych rodzin, przyciągające rzesze publiczności z całej okolicy. W ostatnim roku klub aktywnie pomaga ludności ukraińskiej poprzez zakup sprzętu medycznego, odzieży.

CHÓR AKORD
Nagroda w kategorii Edukacja i kultura

Chór „Akord” działający przy Kole Emerytów Rencistów i Inwalidów reprezentuje Miasto i Gminę Olsztyn w całym regionie na konkursach i przeglądach zdobywając wyróżnienia i nagrody.
Występy chóru uświetniają szereg gminnych uroczystości: m. in. wigilię najstarszych i samotnych mieszkańców gminy, Juromanię, Koncerty kolęd, Złote Gody.

W repertuarze chóru znajdują się pieśni lokalne, patriotyczne, kolędy, pastorałki oraz pieśni popularne.

– Chciałbym serdecznie podziękować za przyznane wyróżnienie. To dla mnie wielki zaszczyt. – powiedział dr Karol Nabiałek odbierający statuetkę.

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy kolejnych wspaniałych sukcesów!

Podczas uroczystości Goście wysłuchali wyjątkowego koncertu Olgi Przybylik przy akompaniamencie Andrzeja Młodkowskiego.

Fot. T. Sieniawski

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2