hamburger

SPOTKANIE Z REŻYSEREM ŁUKASZEM WYLĘŻAŁKIEM

7 listopada 2023

Gratulacje oraz grafikę przedstawiającą Olsztyn dla mieszkającego od wielu lat w Olsztynie Łukasza Wylężałka, znanego reżysera przekazał podczas uroczystego spotkania zorganizowanego przez DKF „Rumcajs” Tomasz Kucharski, burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn.

Łukasz Wylężałek, wybitny twórca filmowy wywodzący się z Częstochowy, obecnie mieszkający w Olsztynie, z okazji swoich 70. urodzin, spotkał się wczoraj ze swoimi widzami. Gościem specjalnym, zaproszonym przez reżysera był Zbigniew Zamachowski.

Na spotkaniu zaprezentowano trochę już zapomniane krótkie fabuły Łukasza Wylężałka „Domokrążca” i „Ludożerca” oraz dokument „W środku Polski, na końcu świata” nagradzane na festiwalach w Polsce i na świecie. Nie obyło się bez ciekawych i humorystycznych anegdot i historii planów filmowych.

Łukasz Wylężałek jest absolwentem IV LO im. Sienkiewicza. W latach 70. był asystentem Wojciecha Marczewskiego. W okresie: 1981–1987 r. studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Był studentem wybijającym się. W czasie studiów zrealizował cztery nagrodzone filmy krótkometrażowe. „Domokrążca” nominowany do studenckiego „Oskara”, zdobył Grand Prix na festiwalach w Oberhausen i Monachium. „W środku Polski, na końcu świata” nagrodzono w Chicago, Lipsku, Krakowie i Gdańsku. Dyplomowy film „Ludożerca” zdobył nagrodę publiczności na festiwalu „Młode kino polskie” w Gdańsku. Debiutował w pełnym metrażu w 1993 r „Balangą” (z częstochowskim malarzem i muzykiem Jackiem Pałuchą w roli głównej oraz innymi aktorami z naszego miasta). Film zdobył na 18. FPFF w Gdyni nagrodę dla najlepszego debiutu. W 1997 r. powstał wyróżniony na 22. FPFF „Darmozjad polski” z Janem Peszkiem, dwa lata później „O dwóch takich, co nic nie ukradli”. Wylężałek zrealizował m. in. seriale „Policjanci” oraz „Chłop i baba”. Dla Teatru Telewizji wyreżyserował szereg spektakli, część w oparciu o własny scenariusz („Intruz” 1994, „Duet” 1995, „Autostrada” 2002, „Alibi” 2018).

Zimą 2006 r. Łukasz Wylężałek zrealizował spektakl pt. „Zorka” w Stajni Biały Borek w Biskupicach z udziałem Krzysztofa Stelmaszyka, Zbigniewa Zamachowskiego, Kamilli Baar, Romy Gąsiorowskiej oraz Jerzego Treli.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2