hamburger

Tajemnice zamku

11 października 2021

Na zamku w Olsztynie trwają prace badawcze, prowadzone przez naukowców wielu dziedzin: historii, geologii, archeologii, szeroko pojętych zagadnień przyrodniczych, jak i bardzo zaawansowane prace techniczne, konstrukcyjne, budowlane, mające na celu częściowo odtworzyć dawną świetność zamku i przystosować jego fragmenty do zwiedzania przez turystów.

To pierwsze w historii zamku wydarzenia tego typu zakrojone na tak szeroką skalę.

O tym, co się dzieje obecne w ramach rekonstrukcji i o dotychczasowych odkryciach opowiadał gościom Marceli Ślusarczyk, nadzorujący prace. Celem spotkania było zapoznanie się z przebiegiem prac w obiekcie historycznym, który jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek nie tylko w naszym rejonie województwa śląskiego, ale bez wątpienia jest ważnym symbolem całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Goście mogli usłyszeć o niezwykłych, często zaskakujących odkryciach dokonywanych w miarę postępu prac. O nowych, nieznanych dotąd jaskiniach, o narzędziach pozostawionych w przez Neandertalczyków 45.000 lat temu, o odkrytych pomieszczeniach średniowiecznej fałszerni monet, o odnalezieniu łaźni, studni głębokiej na ponad 100 m, o zlokalizowaniu śladów licznych dawnych budynków znajdujących się w obrębie zamku oraz wielu innych sensacyjnych dokonaniach badaczy.

Największy zakres prac obejmuje obecnie tzw. basztę studzienną. Odtworzono w niej oryginalne kondygnacje, zrekonstruowano okna i otwory strzelnicze. Wewnątrz powstała klatka schodowa, w której po drewnianych schodach można wejść na poszczególne poziomy. W przyszłości w tej części zamku znajdzie swoje miejsce muzeum zamku Olsztyn.

Dla turystów będzie także udostępniona obszerna jaskinia zamkowa dolna. Już w tej chwili doprowadzono do niej dogodne dojście. Jaskinia będzie obiektem wyposażonym w nowoczesne rozwiązania multimedialne, dzięki którym zwiedzający będą mogli w ciekawy sposób zapoznać się z historią naturalną oraz z dziejami zamku na przestrzeni wieków.

Udostępnienie pierwszych zrekonstruowanych fragmentów zamku dla turystów planowane jest na przyszły rok.

Zdjęcia pochodzą ze spaceru, w którym na zaproszenie Włodzimierza Nabiałka, przewodniczącego olsztyńskiej Wspólnoty Gruntowej oraz Tomasza Kucharskiego, wójta Gminy Olsztyn udział wzięli m.in.: Krzysztof Smela, starosta częstochowski, Janusz Konieczny, przewodniczący Rady Gminy Olsztyn, Małgorzata Haładyj, zastępca wójta Gminy Olsztyn, Grzegorz Sitak, właściciel zabytkowego spichlerza oraz członkowie zarządu Wspólnoty: Bernadetta Niemczyk, Grażyna Elmanowska i Marian Tomalski.

Tekst i fot. Tomasz Sieniawski

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2