hamburger

Budowa trasy rowerowej w ciągu Regionalnej Trasy Rowerowej (RTR) na odcinku Zrębice, Krasawa – Gmina Olsztyn; Suliszowice, Jaroszów – Gmina Żarki

22 września 2020

podpisanie umowy


30 marca 2022 r.

Pełną parą ruszyły prace przy budowie „olsztyńskiego odcinka” trasy rowerowej łączącej jurajskie gminy Olsztyn i Żarki. Wykonawca wyłoniony w procedurze przetargowej przystąpił do prac budowlanych na terenie Krasawy.

W ramach zadania powstanie 10-kilometrowa (na terenie gminy Olsztyn 5,6 km) droga dla rowerów o zmiennej szerokości 2-2,5 m ze Zrębic (od ul. Polnej) przez Krasawę i Suliszowice do Jaroszowa w gminie Żarki wraz z tzw. miejscami obsługi rowerzysty.

Olsztyn (lider przedsięwzięcia) i Żarki otrzymały dofinansowanie na realizację tej inwestycji ze środków Unii Europejskiej za pośrednictwem śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 5 366 790,05 zł, całkowity koszt zadania to 7 474 826,75 zł.


10 listopada 2021 r.

Zakończono prace przy budowie trasy rowerowej z Jaroszowa do Suliszowic. Jest to pierwszy gotowy fragment w ramach większego zdania inwestycyjnego, którego celem jest rowerowe połączenie Gmin Żarki i Olsztyn.

– Łączna długość wybudowanej trasy to 2,265 km. Rowerzyści otrzymują ścieżkę przebiegającą przez urozmaicony teren pod względem krajobrazowym – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.
Powstała asfaltowa ścieżka wraz ze zjazdami na prywatne posesje, odwodnienie, ustawiono krawężnik. Powstał MOR ,,Na górce” w połowie trasy, czyli wiata ze stolikami i ławkami, stojaki dla rowerów, kosz na śmieci, WC.
Przypomnijmy, iż Gmina Żarki pozyskała kwotę dotacji w wysokości 209 160,26 zł z budżetu Województwa Śląskiego w ramach Śląskiego Pakietu dla Turystyki. Kwota ta była wkładem własnym w realizowanym zadaniu unijnym w partnerstwie z Gminą Olsztyn dla zadania polegającego na budowie trasy rowerowej na odcinku Zrębice, Krasawa – w gminie Olsztyn (5,6 km); Suliszowice, Jaroszów – w gminie Żarki (4,6 km). Wzdłuż tej trasy o długości 10,2 km mają powstać łącznie trzy punkty wypoczynku dla rowerzystów. Jeden już jest gotowy na odcinku Suliszowice – Jaroszów.

Tekst: Katarzyna Kulińska-Pluta, zdjęcia: Klemens Podlejski.


22 września 2022 r.

Gminy Olsztyn i Żarki mają powód do dumy! Ponad 10 kilometrowa ścieżka rowerowa powstanie na terenie tych jurajskich gmin. Umowę zapewniającą dofinansowanie projektu podpisano dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Projekt polega na budowie trasy rowerowej na odcinku Zrębice, Krasawa – w gminie Olsztyn (5,6 km); Suliszowice, Jaroszów – w gminie Żarki (4,6 km). W ramach inwestycji powstaną także Miejsca Odpoczynku Rowerzysty. Koszt to 7 474 826,75 zł, a kwota dofinansowania z Unii Europejskiej to 5 366 790,05 zł.
W podpisaniu umowy uczestniczyli Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego, Tomasz Kucharski, wójt gminy Olsztyn oraz Klemens Podlejski, burmistrz miasta i gminy Żarki.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2