W dniach 02-04 listopada w Szkole Podstawowej w Zrębicach zaprezentowana została mobilna wystawa Instytutu Pamięci Narodowej przy współpracy ze Śląskiem Centrum Wolności i Solidarności „Stan wojenny 1981-1983”, przedstawiająca materiał informacyjny i fotograficzny dotyczący sytuacji w Polsce w latach stanu wojennego.
Udostępnienie ekspozycji szkołom jest elementem, realizowanego w naszej placówce, projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981r. – Pamiętamy!”, upamiętniającego 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Wystawa poprzedzona została lekcjami historii, podczas których uczniowie poznawali okoliczności wprowadzenia stanu wojennego, sytuację społeczną, polityczno-gospodarczą w PRL-u.
Ekspozycja składała się z 14 tablic edukacyjnych. Prezentowała genezę, działalność Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, represje skierowane wobec działaczy opozycyjnych oraz zwykłych ludzi. Przedstawiono działalność „Solidarności” w podziemiu, reakcje świata na stan wojenny oraz sylwetki niektórych działaczy opozycyjnych.
Uczniowie wraz z nauczycielami, wychowawcami zwiedzali wystawę przez dwa dni. Wystawa była otwarta dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Dodatkowo nauczyciel historii zaprezentował materiały zawarte w Tekach Edukacyjnych IPN: Czerwiec 76, Krok ku wolności, Stan wojenny.
Wystawę obejrzała cała społeczność uczniowska. Klasy VII i VIII miały na wystawie dodatkową lekcję historii. Miejsce wystawowe zostało przygotowane przez uczniów klasy VII i VIII pod kierunkiem nauczyciela historii, koordynatora projektu w szkole Annę Zarzycką-Tomalską. Uczniowie obejrzeli wystawę z wielkim zaciekawieniem, prezentując postawy patriotyczne.
PAMIĘTAJMY!
• 586 dni trwał stan wojenny.
• 70 tys. żołnierzy i 30 tys. milicjantów wyprowadzono na ulice w pierwszych godzinach operacji wprowadzenia stanu wojennego.
• Około 10 tys. osób internowano w czasie stanu wojennego.
• 9 górników zginęło w czasie najkrwawszego wydarzenia stanu wojennego – pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach.
• 17 lat miała najmłodsza ofiara śmiertelna stanu wojennego – licealista Emil Barchański.
Bardzo dziękujemy za możliwość zorganizowania i wykorzystania w naszej szkole mobilnej wystawy, która wzbogaciła wiedzę uczniów w ważne i cenne informacje historyczne.
Opracowanie Anna Zarzycka-Tomalska