Zdobnictwo bibułkowe to piękna gałąź sztuki ludowej. Wykonane z bibuły kwiaty, rozety, bukiety, wianki, pająki, palemki, stroiki, korony weselne, girlandy otaczające przydrożne kapliczki każdego roku w maju prezentowane są na pokonkursowej wystawie.
Sztuka ta ma swoich zwolenników wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Wymaga precyzji i zręczności wykonania oraz ma niepowtarzalny urok.
Konkurs wymyśliła Mariola Matysek. Pierwsza edycja to gminne działania. Komisja, która oceniała prace w składzie: Lidia Kamińska-Koj – etnograf, Anna Ujma – artysta plastyk, Małgorzata Chebel – instruktor ds. plastyki z satysfakcją stwierdziła, że inicjatywa konkursu jest cennym dla tradycji przedsięwzięciem, które należy kontynuować i rozszerzyć na teren powiatu lub regionu.
Tak powstał Konkurs Regionalny objęty patronatem Wójta Gminy Mariana Stępnia, a następnie Tomasza Kucharskiego obecnie Burmistrza Miasta i Gminy Olsztyn, ze wsparciem finansowym na nagrody Starostwa Powiatowego w Częstochowie.
Po każdym konkursie i wystawie kwiaty były przekazywane do różnych instytucji gminnych, powiatowych i wojewódzkich, gospodarstw agroturystycznych i restauracji. Były licytowane podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i sprzedawane jako losy na Balu Charytatywnym Miłośników Gminy Olsztyn, zdobiły wnętrze Olsztyńskiej Szopki Jana Wewióra. Zawsze cieszyły oko widza swym urokiem.
Konkurs posiada Certyfikat Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. Jest kontynuowany przez obecną dyrekcję Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie.
Mariola Matysek
Fot. Archiwum Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie