Olsztyn. A chodzi o nasz, czyli w domyśle Olsztyn jurajski. Ta tożsamość i niepowtarzalność Olsztyna zlokalizowanego na Jurze, z jednym takim niepowtarzalnym klimatem i krajobrazem z sosnowym lasem i ostańcami oraz ruinami zamku. O tę tożsamość nam chodzi i dlatego właśnie zaproponowaliśmy przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazwy miasta i gminy z „Olsztyn” na „Olsztyn Jurajski”.W naszym kraju wiele nazw miejscowości się powiela, ale jeśli chodzi o miasta oprócz nas są jeszcze tylko dwa takie przypadki: Józefów (jeden pod Warszawą drugi w lubelskim) i Ujazd (w łódzkim i opolskim). Jest za to sporo miast właśnie z dwuczłonową nazwą. Dla przykładu: Lidzbark i Lidzbark Warmiński, Gorzów Śląski i Gorzów Wielkopolski, Krynica Morska I Krynica Zdrój, Tomaszów Lubelski i Tomaszów Mazowiecki, Sokołów Podlaski i Sokołów Małopolski, Aleksandrów Łódzki i Aleksandrów Kujawski…
Zmiana nazwy motywowana jest także chęcią tworzenia własnej dobrej marki i tożsamości miasta i gminy. Chcemy promować unikatowe położenie gminy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a uzupełnienie historycznej nazwy Olsztyn o przymiotnik „jurajski” wyraźnie odróżni nasze miasto od Olsztyna na Warmii. Przeprowadzenie procedury zmiany jest uzasadnione geograficznie, zwyczajowo i kulturowo. Identyfikacja geograficzna mająca odzwierciedlenie w nazwie, będzie stanowić wartościowy element, promujący naszą gminę i jej walory krajoznawcze i wpłynie pozytywnie na wyróżnienie miasta i gminy na mapie Polski.Aspekt praktyczny też nie jest tu bez znaczenia. Ilość pomyłek komunikacyjnych, adresowych, pocztowych jest bardzo duża. Prawie codziennie do urzędu trafiają dokumenty adresowane do Olsztyna na północy Polski. Przekazywanie dokumentacji uruchamia dodatkowy tryb administracyjny, powoduje opóźnienie w załatwianiu spraw i generuje niepotrzebnie dodatkową pracę i koszty. Nie mówiąc już o nawigacji. Wpisanie np. „Olsztyn Plac Piłsudskiego”, z automatu wybierze Aleję Piłsudskiego w Olsztynie warmińskim, „Olsztyn Rynek” to Rynek Starego Miasta w Olsztynie. Ale dla odmiany wystarczy wpisać w nawigację „Olsztyn jurajski” i wybór jest od razu trafny. Pomyłki komunikacyjne są częste. Ile to razy zamówienie kierowane do nas trafiało do Olsztyna na północy. Zdarzały się poważne pomyłki w dokumentacji przetargowej kierowanej na niewłaściwy adres, a także pomyłki wzbudzające uśmiech jak np. reklama jednej z linii lotniczych promującej loty do Olsztyna, zilustrowana naszym wzgórzem zamkowym. W podobnej sytuacji był np. Kostrzyn – ten od Przystanku Woodstock – zdecydował się na zmianę nazwy na „Kostrzyn nad Odrą”, bo był mylony z miastem Kostrzyn koło Poznania.
Zmiana nazwy nie będzie rodzić dla mieszkańców obowiązków związanych ze zmianą dokumentów, w tym dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy czy dowodów rejestracyjnych. Zmiana nazwy nie wpłynie też na ważność posiadanych umów czy aktów notarialnych. Koszty finansowe z powodu zmiany nazwy poniosą jedynie przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą w Olsztynie. Będą to głównie koszty zmiany pieczątek firmowych. Aktualizacja danych w ewidencji działalności (CEiDG), Urzędzie Skarbowym czy ZUS nie będzie generować opłat.
Bezpośrednie koszty gminy związane będą ze zmianą pieczęci i szyldów z nazwą miejscowości. Koszty te szacowane są na kwotę około 12 tysięcy złotych.
Reasumując, zmiana nazwy pozwoli na jednoznaczne wyróżnienie położenia geograficzno-krajobrazowego miasta i gminy, na zbudowanie własnej marki i tożsamości, na indywidualizację i w konsekwencji – co najważniejsze – na odróżnienie naszego miasta od Olsztyna warmińskiego.
Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych!!!
W sprawie zmiany nazwy miasta w konsultacjach uczestniczą tylko Mieszkańcy Olsztyna (tu link przekierowujący do ankiety)
W sprawie zmiany nazwy gminy w konsultacjach uczestniczą wszyscy Mieszkańcy (tu link przekierowujący do ankiety)