hamburger

Rezerwat Zielona Góra


Zielona Góra to wzgórze (310 m n.p.m.) położone na północ od wsi Kusięta. To rezerwat leśny o powierzchni 19,6 ha, utworzony w 1953 r.
Zielona Góra dawniej zwana była Gołą Skałą. W szczytowych partiach wzgórza występuje zespół ostańców zbudowanych z górnojurajskiego wapienia skalistego. Szczyt buduje potężny monolit wapienny utworzony przez grube ławice zapadające ku południowi. Takie strome zapadanie skał, nietypowe dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej, spowodowane zostało bliskością uskoków, wzdłuż których wydźwignięty został blok Zielonej Góry i które lokalnie zaburzyły zaleganie pokładów skalnych. Ze szczytu rozpościera się szeroka panorama w kierunku północnym – na pasmo zalesionych wzgórz. Od północy szczyt Zielonej Góry obcięty jest wysokim urwiskiem.
Przy szlaku turystycznym znajduje się Jaskinia w Zielonej Górze, która jednak NIE JEST DOSTĘPNA DLA ZWIEDZAJĄCYCH. Ciekawostka: Jaskinia ma długość 70 m, znajdują się w niej liczne słupy naciekowe (stalagnaty) podpierające strop, w niektórych miejscach tworzące „kolumnady”.
Na zachodnim cyplu ostańcowego masywu znajduje się charakterystyczna skałka w formie grzyba lub kowadła. Na wschodnim krańcu masywu, przy przełęczy ze szlakiem turystycznym, znajduje się rozległa nisza schroniska skalnego – fragment starej jaskini, która uległa zniszczeniu w wyniku wietrzenia skał.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2