hamburger

„Zielona Jura – wzrost wykorzystania energii w gminach Olsztyn, Przyrów, Dąbrowa Zielona”

16 lutego 2022

logo oze
logo unia EFRR
„Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID -19”

17 maja 2023

Wybrana w przetargu firma ECO – TEAM Sp. z o. o. Sp. k. rozpoczęła montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach naszych Mieszkańców.

Jeszcze w tym roku 171 domów na terenie gminy Olsztyn zyskają instalacje fotowoltaiczne, zainstalowanych zostanie 12 pieców na biomasę, 35 pomp na ciepłą wodę użytkową oraz 71 kolektorów słonecznych.

To wszystko za sprawą korzystnie dofinansowanego przez Unię Europejską projektu pn. „Zielona Jura – wzrost wykorzystania energii w gminach Olsztyn, Przyrów, Dąbrowa Zielona”, w efekcie którego udało się pozyskać środki w wysokości 9 983 367,80 zł. W partnerstwie z Olsztynem, który jest liderem projektu, dofinansowanie trafi też do Mieszkańców Gminy Przyrów i Dąbrowa Zielona. Na terenie trzech gmin łącznie OZE zyska 558 właścicieli domów jednorodzinnych, z czego 289 z terenu miasta i gminy Olsztyn.

UWAGA!

Prosimy mieszkańców biorących udział w projekcie, którzy jeszcze nie podpisali aneksów do umowy na realizację inwestycji OZE, tj. montaż: paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła, kotłów c.o. o niezwłoczne zgłoszenie się do Urzędu Miasta i Gminy Olsztyn, pok. nr. 8, w celu podpisania aneksu.

Projekt jest współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach mechanizmu REACT- EU.


11 kwietnia 2023

Jeszcze w tym roku 171 domów na terenie Miasta i Gminy Olsztyn zyskają instalacje fotowoltaiczne, które pozwolą ich właścicielom znacząco zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dzisiaj, 11 kwietnia Tomasz Kucharski, Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn podpisał umowę z wykonawcą.

Zaczynamy montaż OZE dla mieszkańców
W ramach tej korzystnie dofinansowanej przez Unię Europejską inwestycji zainstalowanych zostanie także na naszym terenie 12 pieców na biomasę, 35 pomp na ciepłą wodę użytkową oraz 71 kolektorów słonecznych.

Razem z Przyrowem i Dąbrową
Gmina Olsztyn jest liderem projektu pn. „Zielona Jura – wzrost wykorzystania energii w gminach Olsztyn, Przyrów, Dąbrowa Zielona”, w efekcie którego udało się pozyskać środki w wysokości 9 983 367,80 zł z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach mechanizmu REACT-EU. W partnerstwie z Olsztynem dofinansowanie trafi też do Mieszkańców Gminy Przyrów i Dąbrowa Zielona. Na terenie trzech gmin łącznie OZE zyska 558 właścicieli domów jednorodzinnych, z czego 289 z terenu miasta i gminy Olsztyn.

Umowa podpisana
Tomasz Kucharski, oraz Aleksandra Olas, pełnomocnik wybranej w przetargu firmy ECO – TEAM Sp. z o. o. Sp. k. podpisali umowę na montaż instalacji OZE na prywatnych budynkach. Równolegle podpisane zostały umowy przez Wójtów gmin, które aplikowały wspólnie z Olsztynem: Marię Włodarczyk, zarządzającą Gminą Dąbrowa Zielona i Roberta Nowaka reprezentującego Gminę Przyrów.

– To długo oczekiwana wiadomość dla wszystkich, którzy złożyli deklaracje na dofinansowanie inwestycji OZE z unijnego konkursu w 2018 roku. Bardzo się cieszymy, że otrzymamy środki dla naszych Mieszkańców. Przy tym poziomie dofinansowania, gdzie właściciel pokrywa tylko około 15 proc. kosztów oraz 8-procentowy VAT koszt inwestycji bardzo szybko się zwraca – mówi Tomasz Kucharski, Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn.

Jeszcze milion?
Miasto i Gmina Olsztyn rozpoczęła także starania o dodatkowy 1 mln zł ze środków unijnych za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na instalacje fotowoltaiczne dla osób z listy rezerwowej.


9 marca 2022

W dniu 8 marca zakończył się nabór uzupełniający do projektu pn. „Zielona Jura – wzrost wykorzystania OZE w Gminach Olsztyn, Przyrów, Dąbrowa Zielona”. Ilość zainteresowanych montażem kolektorów słonecznych i pomp do ogrzewania ciepłej wody użytkowej jest większa niż ilość miejsc w projekcie. W związku z tym Urząd Miasta i Gminy Olsztyn w dniu 18 marca o godz. 15.00 przeprowadzi losowanie ankiet, które zostały złożone w ramach projektu. W wyniku losowania zostanie ustalona lista osób zakwalifikowanych do projektu.

Losowanie odbędzie się w budynku Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie, przy ul. Zielonej 68.

UWAGA! Na spotkaniu obecny będzie również ekspert z zakresu odnawialnych źródeł energii, który będzie odpowiadał na pytania Mieszkańców. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.


1 marca 2022

W związku z dużym zainteresowaniem Mieszkańców, przedłużamy nabór uzupełniający do projektu pn. „Zielona Jura – wzrost wykorzystania OZE w gminach Olsztyn, Przyrów, Dąbrowa Zielona.” do 8 marca 2022 r.
Więcej informacji na https://www.olsztyn-jurajski.pl/nabor-uzupelniajacy-do-projektu-pn-zielona-jura-wzrost-wykorzystania-oze-w-gminach-olsztyn-przyrow-dabrowa-zielona/


28 lutego 2022

Miasto i Gmina Olsztyn ogłasza nabór uzupełniający do projektu pn. „Zielona Jura – wzrost wykorzystania OZE w gminach Olsztyn, Przyrów, Dąbrowa Zielona.”

W ramach projektu istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na kolektory słoneczne, pompę do ciepłej wody użytkowej, pieca na pellet. Dofinansowanie wynosić będzie 85 % kwoty netto, mieszkaniec musi pokryć 15 % wkładu własnego i 8% VAT od całej instalacji. Realizacja inwestycji zakończy się wiosną 2023 r.

Zainteresowanych mieszkańców udziałem w projekcie prosimy o wypełnienie ankiety zamieszczonej poniżej i złożenie jej do 1 marca 2022 r. do godziny 17.00 w Urzędzie Miasta i Gminy Olsztyn w punkcie obsługi klienta, lub wysłanie drogą mailową na adres: mchaladus@olsztyn-jurajski.pl. Ilość miejsc ograniczona.

Jednocześnie informujemy, że samo złożenie ankiety nie gwarantuje udziału w realizacji projektu. Jeżeli ilość ankiet przekroczy ilość dostępnych instalacji, odbędzie się publiczne losowanie osób, które będą brały udział w projekcie.
O możliwej dacie losowania poinformujemy Państwa po zakończeniu naboru na naszej stronie internetowej.

Regulamin i ankieta dostępne poniżej:
LOGO PDF Regulamin naboru uzupełniającego + ANKIETA


25 lutego 2022

Miasto i Gmina Olsztyn, jako lider projektu pn. „Zielona Jura – wzrost wykorzystania energii w gminach Olsztyn, Przyrów, Dąbrowa Zielona” dotyczącego odnawialnych źródeł energii, rozpoczyna realizację kolejnego etapu projektu. W najbliższym czasie będziemy podpisywać umowy na dofinansowanie z każdym Mieszkańcem, który zakwalifikował się do projektu.

Podpisywanie umów rozpocznie się w marcu, a o ich terminie każdy z Mieszkańców zostanie zawiadomiony telefonicznie. Już teraz można zapoznać się z wzorem umowy na każdy rodzaj instalacji, który jest zamieszczony poniżej.

WAŻNE! Mieszkaniec NIE KUPUJE żadnej instalacji samodzielnie, jest to niedopuszczalne i podlegać będzie wykluczeniu z projektu. To Miasto i Gmina Olsztyn wybiera wykonawcę w postępowaniu przetargowym, wtedy też szczegółowo zostanie oszacowany wkład własny każdego mieszkańca.

Planowana rzeczowa realizacja projektu (montaż poszczególnych instalacji) rozpocznie się jesienią
i potrwa do wiosny 2023 r. O dalszym postępie prac będziemy Państwa informować na bieżąco.

LOGO PDF Umowa z mieszkańcem fotowoltaika
LOGO PDF Umowa z mieszkańcem kocioł na pellet
LOGO PDF Umowa z mieszkańcem kolektory słoneczne
LOGO PDF Umowa z mieszkańcem pompa ciepła woda użytkowa


16 lutego 2022

Miasto i Gmina Olsztyn zyska dofinansowanie unijne dla 289 prywatnych domów na instalacje fotowoltaiczne, piece, pompy do ciepłej wody oraz kolektory słoneczne.

To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich oczekujących na rozstrzygnięcie unijnego konkursu na dofinansowanie inwestycji w OZE na budynkach prywatnych z 2018 roku. Z listy rezerwowej konkursu zakwalifikowaliśmy się na listę podstawową i za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego otrzymamy środki dla naszych mieszkańców.

Projekt pn. „Zielona Jura – wzrost wykorzystania OZE w gminach Olsztyn, Przyrów, Dąbrowa Zielona” został wybrany do dofinansowania uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego z dnia 25.01.2022 r.
Miasto i Gmina Olsztyn – lider przedsięwzięcia – na realizację inwestycji na terenie trzech gmin otrzyma 9 983 367,80 zł. Nowe instalacje OZE zyska 491 właścicieli domów jednorodzinnych, z czego 267 z terenu miasta i gminy Olsztyn. Powstaną instalacje fotowoltaiczne oraz energii cieplnej do ogrzania wody użytkowej (kolektory słoneczne, pompy ciepła) i piece na biomasę.

Wybrany w wyniku procedury przetargowej wykonawca zakończy zadanie wiosną 2023 r.

– Po montażu paneli fotowoltaicznych m.in. dla szkół, przedszkola, Urzędu Miasta i Gminy oraz hali sportowej robimy kolejny krok – pomoc dla budynków prywatnych. Przy tym poziomie dofinansowania, gdzie Mieszkaniec pokrywa 15 proc. kosztów oraz 8-procentowy VAT bardzo szybko się zwraca – mówi Tomasz Kucharski, burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn.

Lista na instalacje fotowoltaiczne jest już zamknięta. Deklaracje mieszkańcy składali w 2017 i 2018 roku.

Projekt jest współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach mechanizmu REACT- EU.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2