hamburger

Kościół w Zrębicach


Parafia w Zrębicach istniała już w 1334 r. w spisach świętopietrza wymieniana jako Sdrzambicze (miejsce wytrzebione z krzaków i lasów). Według podania, wieś Zrębice powstała w czasie założenia grodu w Olsztynie, a więc za panowania króla Kazimierza Wielkiego, w pierwszej połowie XIV w. W XV w. księga Uposażeń Jana Długosza podaje opis parafii, jej uposażenia i płaconych dla Biskupa krakowskiego dziesięcin (L.B. II 222). Parafia wspomniana jest także w 1529 r. jako należąca do dekanatu Lelowskiego, zaś w 1581 r. wieś Zrębice wymieniona jest jako należąca pod względem świeckiej administracji do zamku olsztyńskiego.
Następny opis parafii i kościoła drewnianego, którego lokatorem był król, podaje w 1598 r. wizytacja Jerzego kard. Radziwiłła, biskupa krakowskiego. Do parafii należały wtedy Zrębice, Krasawa i Kuźnica Łosiny. Z niej wydzielono w 1606 r. nową parafię w Poczesnej.
Kościół drewniany w 1778 r. chylił się już ku upadkowi (był to prawdopodobnie ten kościół drewniany, który został zbudowany z fundacji króla Kazimierza Wielkiego). W 1782 r. wizytator, ksiądz Jacek Kochanowski, nakazał gruntowny remont świątyni lub wybudowanie nowej. Obecnie istniejący drewniany kościół został zbudowany staraniem i kosztem proboszcza, księdza Wojciecha Bulińskiego, w 1789 r. Przypuszczalnie znajdują się w nim pewne fragmenty pierwszego kościoła.
Zabytki znajdujące się w kościele to:
• obraz św. Idziego malowany staraniem księdza proboszcza Bartłomieja Magdalińskiego w 1652 r. do kaplicy Św. Idziego na polach, przeniesiony do kościoła w 1789 r. wskutek zniszczenia kaplicy,
• obraz Matki Bożej zwany Betlejemką w bocznym ołtarzu, pochodzący z XV wieku, pędzla nieznanego artysty,
• figura Pana Jezusa Zmartwychwstałego pochodząca z XVII w. (Betlejemka i figura skradzione w 1998 r.),
• figury Świętych Pustelników: Św. Antoniego, Św. Pawła i figura Św. Stanisława B.M,
• kamienna chrzcielnica ze zwieńczeniem łańcuszkowym z XVIII w.,
• ołtarze barokowe, również z XVIII w.,
• kropielnica miedziana z 1717 r.,
• dzwon w drewnianej dzwonnicy z 1632 r.,
Wokół kościoła rosną 300-letnie zabytkowe lipy.

Zrębice, ul. Żarecka 4

34 328 60 48

www.parafia.zrebice.pl

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2