hamburger

OZE w budynkach użyteczności publicznej na terenie Gminy Olsztyn

1 grudnia 2021

budynek sp olsztyn z drona


Zakończyły się prace przy montażu instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej na potrzeby budynków użyteczności publicznej w gminie Olsztyn. Panele już produkują prąd.

Fotowoltaikę zainstalowano dla Przedszkola w Olsztynie, Urzędu Gminy Olsztyn, Hali sportowej w Olsztynie, dwóch budynków szkół Podstawowych w Olsztynie, dla szkoły w Biskupicach, Kusiętach, Turowie i Zrębicach.
Dwie instalacje: na urzędzie i szkole podstawowej przy ul. Zielonej w Olsztynie zlokalizowane są na gruncie, natomiast pozostałe na dachach budynków. Łączna ilość zamontowanych paneli to 431 szt. o łącznej mocy ok. 149 kWh.
Wytworzona energia elektryczna wygeneruje oszczędności dla gminy w perspektywie długofalowej, wykorzystywana będzie na bieżące potrzeby budynków. Praktycznie rachunki za energię zmniejszą się o ok. 70 procent.

Całkowita wartość projektu pn. „OZE w budynkach użyteczności publicznej na terenie Gminy Olsztyn” to prawie 945 986,02 zł, kwota dofinansowania ze środków unijnych wynosi 773 381,43 zł.

Inwestycja dofinansowana jest w ramach RPO Województwa Śląskiego dla osi priorytetowej: IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna dla działania: 4.1.2. Odnawialne źródła energii – RIT.

Gmina aplikuje obecnie o środki na panele dla budynków prywatnych. Jak wynika z naszych informacji, sprawa rozstrzygnie się na przełomie tego i przyszłego roku.


17 maja 2021 r.

Wójt gminy Olsztyn, Tomasz Kucharski i Prezes Spółki GM Starbud, Anna Gołda podpisali umowę na instalację paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej w Gminie Olsztyn. Prace ruszą w najbliższych dniach.

Wybrany w przetargu GM STARBUD Sp. z o.o. ze Starachowic zamontuje instalacje fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej na potrzeby:
• Szkoły Podstawowej w Olsztynie przy ul. Kühna,
• Szkoły Podstawowej w Olsztynie przy ul. Zielonej,
• Szkoły Podstawowej w Biskupicach,
• Szkoły Podstawowej w Kusiętach,
• Szkoły Podstawowej w Turowie,
• Szkoły Podstawowej w Zrębicach,
• Przedszkola w Olsztynie,
• Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie,
• Budynku Urzędu Gminy w Olsztynie.

Zadanie zostanie zrealizowane jeszcze latem. Całkowity koszt inwestycji to 945 986,02 zł.

– To nie koniec inwestycji w odnawialne źródła energii. Nieustannie staramy się o środki zewnętrzne na montaż instalacji OZE dla prywatnych budynków. Zaczynamy również przymiarki do zmiany planów miejscowych, które umożliwią w przyszłości budowy farm fotowoltaicznych – mówi wójt Tomasz Kucharski.

Inwestycja dofinansowana jest w ramach RPO Województwa Śląskiego dla osi priorytetowej: IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna dla działania: 4.1.2. Odnawialne źródła energii – RIT PÓŁNOCNY.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2