hamburger

KORPUS WSPARCIA SENIORÓW

16 maja 2022

WSPIERAJ SENIORA LOGO

Miasto i Gmina Olsztyn uczestniczy w Programie „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2022 rok – Moduł II, finansowanym ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Całkowita wartość Programu – 26 400 złotych.
Dofinansowanie – 26 400 złotych.

Program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2022 rok jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia. Jest także odpowiedzią na potrzeby seniorów w zakresie ochrony przed zakażeniem COVID-19, w związku z utrzymującym się stanem zagrożenia epidemicznego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Celem Programu jest zapewnienie usługi wsparcia na rzecz seniorów w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie miasta i gminy Olsztyn, wpisujących się we wskazane w Programie obszary oraz poprawa poczucia bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.

W ramach „opieki na odległość” seniorzy otrzymują nieodpłatnie „opaski bezpieczeństwa”, przypominające zegarek na rękę, wyposażone w m.in. przycisk szybkiego powiadomienia SOS.

Każda z „opasek bezpieczeństwa” połączona jest z usługą całodobowego systemu teleopieki. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie przycisku SOS, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się z centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej lub wezwać służby ratunkowe.

Realizatorem Programu jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie.

Program będzie realizowany do 31.12.2022 r.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2