hamburger

PIEŚNI REGIONU CZĘSTOCHOWSKIEGO – warsztaty wokalne dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej

1 czerwca 2021

tańczące kobiety
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie jest organizatorem kolejnego projektu „Pieśni regionu częstochowskiego – warsztaty wokalne dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej w Częstochowie i okolicach”, finansowanego ze środków Fundacji PZU. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest dr hab. Przemysław Jeziorowski – pracownik Katedry Muzyki UJD. W przedsięwzięciu bierze również udział troje absolwentów naszego Uniwersytetu: Lidia Jeziorowska, Paulina Rudzka i Wojciech Królikowski.

Zajęcia warsztatowe projektu odbędą się między 11 a 20 czerwca bieżącego roku w czterech Domach Pomocy Społecznej w Częstochowie, Turowie, Woli Czaryskiej i Drużykowej. Mają być spotkaniem profesjonalnych muzyków z osobami, które spędzają swoje życie z dala od rodziny. Zajęcia mają na celu podnoszenie sprawności, aktywizowanie i integrowanie mieszkańców DPSów. Poprzez prezentację i nauczanie pieśni regionalnych prowadzący chcą osiągnąć główny cel – przywracanie zdrowia oraz poprawę funkcjonowania osób z problemami natury emocjonalnej, fizycznej i umysłowej.

Aktywizacja mieszkańców domów pomocy społecznej jest trudnym zadaniem wymagającym fachowego przygotowania. Terapia zajęciowa jest formą aktywizacji osób, której głównym celem jest podnoszenie ich sprawności za pomocą konkretnych zajęć, czynności i działań. W toku terapii zajęciowej osoby wykonują pożyteczne, zorganizowane czynności mające podtrzymać ich aktywność, odwracać uwagę od niepokojących myśli, przywracać utraconą sprawność, dodawać wiary we własne możliwości, podnosić samoocenę i przyczyniać się do większego zadowolenia z życia. Jednym z rodzajów terapii zajęciowych jest muzykoterapia, która wykorzystuje muzykę w celu przywracania zdrowia oraz poprawy funkcjonowania osób z różnorodnymi problemami natury emocjonalnej, fizycznej lub umysłowej. Podstawowym środkiem oddziaływania w muzykoterapii jest dźwięk, muzyka, która często jest wyzwalaczem i katalizatorem przeżyć i emocji.
Projekt będzie szansą odmiany w rutynie dnia codziennego, zwróceniem uwagi na inne aspekty życia, które dla większości osób może straciło sens, z uwagi na oddalenie od rodziny lub pogorszenie stanu zdrowia, nie pozwalające na samodzielną egzystencję. Dla wielu osób może to być niejednokrotnie pierwszy kontakt z profesjonalnymi muzykami oraz z edukacją muzyczną. Pośrednim celem projektu jest również poznanie kultury okolic Częstochowy: pieśni, tańców i strojów regionalnych.

Przewidujemy, że bezpośrednio zaangażowanych i korzystających z projektu będzie 115 podopiecznych z czterech domów DPS. Będą to osoby, których stan zdrowia nie uniemożliwia branie udziału w zajęciach o charakterze muzykoterapeutycznym. Właściwie dobrane dla takich osób metody i ćwiczenia aktywizujące z pewnością pomagają w zachowaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. W projekcie wezmą udział zarówno kobiety jak i mężczyźni. Ze względu na różnorodność form i metod realizacji projektu beneficjentami mogą być osoby w różnej formie fizycznej i psychicznej. Oczywiście zajęcia odbywać się będą w odpowiednich rygorach sanitarnych.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2