hamburger

Tomasz Kucharski z „Zielonym Feniksem”

4 listopada 2020

statuetka zielonego feniksa

Wójt Gminy Olsztyn, Tomasz Kucharski został tegorocznym laureatem statuetki „Zielony Feniks”, za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki.

To najstarsza w Polsce, wyjątkowa nagroda w obszarze efektywności energetycznej. Statuetki „Zielonego Feniksa” przyznawane są od 2009 r. Uroczyste wręczenie odbywa się podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki w Opolu, który w tym roku został odwołany ze względu na pandemię. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Komisja Europejska, Marszałek Województwa Opolskiego oraz Politechnika Opolska.
Gmina Olsztyn od lat realizuje zadania na rzecz efektywności energetycznej, oto kilka przykładów:
• Dotacje dla mieszkańców na modernizację źródła ogrzewania, polegającej na likwidacji pieca na paliwo stałe.
• Pozyskanie dofinansowania w ramach RPO Województwa Śląskiego na montaż instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej na potrzeby szkół podstawowych: w Olsztynie, Biskupicach, Kusiętach, Turowie, Zrębicach, przedszkola w Olsztynie, Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz budynku Urzędu Gminy.
• Od 2007 r. kompleksowa termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej: szkół, przedszkola, remiz strażackich, ośrodka kultury, urzędu gminy.
• Realizacja międzynarodowej kampanii promującej tereny inwestycyjne, na terenie których gmina posiada projekt odwiertu geotermalnego.
• Modernizacja oświetlenia ulicznego i budowa nowych energooszczędnych punktów oświetlenia – trwają przygotowania do wymiany wszystkich opraw na terenie gminy.
Kapituła Zielonego Feniksa w 2020 roku nagrody przyznała również:
Panu Andrzejowi Bule – Marszałkowi Województwa Opolskiego,
Panu Cezaremu Droszczowi – Prezesowi PZM Holding Sp. z o. o.,
Panu Michałowi Górskiemu – długoletniemu prezesowi Fundacji Zielony Feniks,
Panu Tomaszowi Zubilewiczowi – redaktorowi TVN,
Panu Waldemarowi Miśko – Burmistrzowi Karlina,
Firmie GPP Business Park SA BMF Bogusław Foszmanowicz,
Śląskiemu Stowarzyszeniu Menedżerów w Katowicach,
Panu dr hab. Inż. Grzegorzowi Żywicy, prof. IMP PAN.
Laureatom gratulujemy!

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2