hamburger

TUROWIANIE NA JURA ROK FESTIWAL

1 czerwca 2022

dziecie w tradycyjnych strojach foklklorystycznych
W minioną niedzielę zespół folklorystyczny Turowianie działający w Szkole Podstawowej w Turowie, prowadzony przez Annę Kamosińską, wystąpił podczas Jura Rok Festiwal w Koniecpolu organizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Zespół zaprezentował dwa tańce: Polonez i Krakowiak. Dzieci w pięknych, kolorowych i tradycyjnych strojach pokazały swoje umiejętności, czym zachwyciły publiczność.

Historia zespołu:
W roku szkolnym 2018/2019 został utworzony w Szkole Podstawowej w Turowie Zespół Folklorystyczny „Turowianie”. Założycielem zespołu była Anna Kamosińska – nauczyciel matematyki i języka niemieckiego w Szkole Podstawowej w Turowie. Inspiracją do podjęcia działań w celu założenia zespołu folklorystycznego było umożliwienie młodym ludziom realizowania pasji, rozwijania własnych zainteresowań, podnoszenia wiedzy i umiejętności z dziedziny tańca ludowego, poznawanie zwyczajów, tradycji naszej ojczyzny i poszczególnych regionów, kształtowanie u uczniów tożsamości regionalnej i narodowej.
W swoim repertuarze zespół może się pochwalić takimi tańcami jak: „Krakowiak”, „Siustany”, „Hajduk”, „Polonez”, „Suita lubelska”. Uczniowie prezentowali swoje umiejętności podczas uroczystości szkolnych, festynach rodzinnych, Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czy występach w zaprzyjaźnionych Domach Pomocy Społecznej. „Turowianie” mieli przyjemność wystąpić podczas V Edycji Jura Rok Festiwal w Kłobucku w 2019 roku.
Zespół nie mógłby zaistnieć, gdyby nie wsparcie finansowe i patronat sponsorski Anny i Alojzego Szczerbów – właścicieli firmy Alex-Pol oraz Sołectwa w Turowie, którzy zasponsorowali członkom zespołu stroje ludowe.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ham2